Sezeryan Nedir, Nasıl Yapılır ?

Hayat çok hızlı değişiyor. Bilim bir yerde durmayıp sürekli değişme halinde. Bilimsel ve teknik gelişmeler sayesinde biz çok önceleri mevcut olmuş sorunları, hastalıkları unutur duruma geldik. Bu yüzden çevremizde çok büyük değişiklikler meydana gelmekte. Ama elbetteki en önemlisi değişmemekte – biz hep sevmekte, ümit etmekte, nesil artırmakta, çocuk terbiye devam ediyoruz … ve her zaman bizim için bu dünyaya bir çocuğun dünyaya gelmesi en çarpıcı, garip ve önemli olay olarak kalacaktır.

Hamilelik aslında hamilelik bazı doktorların aksine bir hastalık değildir. Fakat buna rağmen, hayatın bu dönemde kadın vücudu ek talepler, işlemler, istediği için bu dönemin biraz daha duyarlı olunması gereken bir dönem haline getiriyor. Doğuma kadar olan dönem de hastalık değil, normal fizyolojik bir süreçtir ve çocuğun dünyaya gelmesi ile sonuçlanır. Ama bebek, organizma için büyük stres olup, bazen hem anneye hem de çocuğa tıbbi yardım gerektirir. özellikle sağlıklı ve gebeliği normal geçen kadınların nasıl en düzgün, güvenli ve ağrısız doğum yöntemi yapacağı hakkında Doktorlar arasında genel bir fikir yoktur.

Sezeryan ameliyatı ve riskleri

sezeryan ameliyatı cerrahi operasyon olup, çocuğun anne karnından çıkarma yöntemi ile dünyaya gelmesi yöntemidir. ne zaman ki, anne kendisi doğal doğum yolları ile çocuğu doğuramıyor bu yöntemin ancak bu şekilde bilimsel bir dayanağı vardır.

Sezaryan ameliyat olsa da, bazı durumlarda doğumun doğal yolla yapılmasından üstün sayılır. Ama unutmayın ki, normal doğum anne önce bir veya birkaç sezaryan ameliyatı geçirmiş olsa bile hem anne, hem de çocuk için en güvenli yöntemdir.
İlk bakışta sezaryan ameliyatı doğumun daha kolay olması gibi görünmektedir. Aslında sezaryan ameliyatı diğer cerrahi işlemlerle kıyaslandığında daha güvenlidir. Sezaryan yöntemi ile doğum doğal doğum biraz kolay, çabuk yapılmaktadır. Operasyon anestezi altında yapıldığında ağrısızdır. Ayrıca doktorlar doğumu bu yöntemle yaptığında daha fazla ücret almaktadırlar.
Bütün bunlar sezaryan ameliyatını kadınlar ve doktorlar için daha çekici yapıyor,
Daha net ve tarafsız bilimsel araştırma yapıldığında sezeryan ameliyatlarının birçok problemi beraberinde getirdiği görülmüştür. Bu nedenle bu operasyon doğal doğum tehlikeli veya bazı tıbbi talimatlar açısından mümkün değilse önerilir ki. Sezaryan ameliyatının oluşturacağı problemlerden biri ise anestezi (narkoz), enfeksiyon ve kanama gibi ciddi sorunlar riskini yükseltmesidir. Uzun Süreli hastanede kalmaya neden olur. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra ağrılar görülür, halsizlik ortaya çıkar. Tüm bunlar ise çocuğa bakımı zorlaştırır, daha çok antibiyotik, ağrı kesici gerekir. kan transfüzyonu ihtimali oluşabilir. Doğrudur, yukarıdaki olumsuz durumlar doğal doğum sırasında da mümkündür, ancak sezaryan operasyonları sırasında daha sık görülür.

Sezaryan operasyonu Doğal doğumla kıyasla daha maliyetli olur.

Özellikle sancıları başlamadan sezaryan olan kadınların çocuklarında solunum ve vücut sıcaklığının düzenlenmesi ile ilgili sık sık sorunlara rastlanmaktadır.

Bu riskler zor ve daha uzun süreli doğum sürecine maruz kalan çocuklarda bile sezaryanla doğanlara göre az olmaktadır.

Karar alırken siz ve doktorunuz tüm eksiklikleri ve üstünlükleri karşılaştırmalı, karar vermelisiniz.

(Visited 338 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.