Sigara İçmediğinizi Sanın, Pasif içicilik Öldürüyor

Sigara, bir sağlık tehdidir.  Siz sigara içmediğinizi sanın, pasif içicilik de öldürüyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) pasif içiciliğin etkilerine ilişkin bir rapor açıkladı. Rapora göre her yıl 600 bin kişi pasif içicilik yüzünden ölüyor. Bunların üçte biri de çocuk.

WHO, 192 ülkede araştırma yaptı, pasif içiciliğin etkilerine ilişkin ilk küresel çaptaki raporu ortaya koydu.

Ortaya çıkan rakamlarsa çarpıcı. Buna göre; sigara kullanmadığı halde pasif içicilik yüzünden dünyada her yıl 600 bin kişi hayatını kaybediyor. Yani başkalarının içtiği sigarayı solumak her 100 kişiden birinin ölümüne sebep oluyor.

Üstelik pasif içicilik yüzünden hayatını kaybedenlerin üçte biri de ev ortamında sigara dumanına maruz kalan çocuklar.

Pasif içiciliğin sağlık üzerine olumsuz etkileri en az içenler kadar fazla olmakta.

Ölüm nedenleri arasında pasif içiciliğin yol açtığı kalp ve solunum yolları rahatsızlıkları var. Örgütün verdiği mesaj net: Çocukların ikinci elden sigaraya maruz kalmasının önlenmesi ve sigara konusunda ülkelerin daha sıkı kısıtlamalar uygulaması gerekiyor. Çocuk sağlığı adına bu çok önemli.

Dünyada bir milyar kişinin sigara içtiği tahmin ediliyor.

192 ülkeden sadece 17’sinde kamusal alanda sigara içmek yasak.

Aslına bakarsanız sigarayı bırakmak hiç zor değil. Bunu yazarken kendimizden yola çıkarak yazıyoruz. Ben bizzat 9 yıl sigara içmiş biri olarak son 4 yıldır hiç sigara içmedim. Kendimle oldukça fazla savaş verdiğim anlar tabi ki oldu ancak şunu söyleyebilirim ki herşey insanın kendinde bitmekte. Benden size tavsiye eğer içiyorsanız ne kadar çabuk kurtulursanız o kadar fazla fayda sağlayacağınızı asla unutmayın.

Eğer sigara kullanmıyorsanız sigara içenlere yapabileceğiniz en büyük yardım ise onlara hayatınızın onlardan ne kadar farklı olduğunu ve sigaranın hayatlarından neler götürdüğünü anlatmak olmasını tavsiye ederiz.

 


(Visited 408 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.