Ana Sayfa / Ana Sayfa / Sigarayı bırakmanın en kolay yolu

Sigarayı bırakmanın en kolay yolu

Sigarayı bırakmanın en kolay yolu

Ülkemiz insanının en çok sıkıntı çektiği konulardan biri de sigara bağımlılığıdır. İster sağcı olsun ister solcu ister mühendis olsun ister inşaat işçisi hemen her kesimden insanın yakalandığı bir hastalıktır sigara bağımlılığı.

Sigaraya bağlanmak yani sigara alışkanlığı kazanmak ne kadar kolaysa sigarayı bırakmak aksine bir hayli zordur.

Bu yüzden nasıl sigarayı bırakabilirim, sigarayı bırakmanın en kolay yolu nedir, sigarayı bırakmak istiyorum gibi aramalar yapmadan önce en iyisi sigaraya hiç başlamamak.

En iyisi sigaraya başlamamak ama ne var ki insanlar bunca uyarıya rağmen yine de sigara alışkanlığı kazanıyor. Ve kendisini bu alışkanlıktan kurtaramıyor.

Burada sigaranın zararlarından bahsedecek değilim. Sigaranın zararlarını artık ilkokul çağındaki çocuklar bile biliyor.
Ben size sıgara nasıl bırakılır, sigara bırakmanın en kolay yolu nedir bunlardan bahsedeceğim.

Sigara nasıl bırakılır ? Sigarayı bırakmanın en kolay yolu nedir?

Sigarayı bırakmak için öncelikle sizde sağlam bir irade olmalı. İradeniz zayıfsa bırakın bu işi vazgeçin bu sevdadan demeyeceğim. İradeniz zayıfsa öncelikle iradenizi güçlendirmelisiniz. Bu da zamanla ve alıştırmayla olacak bir durumdur. Yani bir günde nasıl bir insan atlet olmuyorsa düzenli olarak çalışması gerekiyorsa iradesini güçlendirmek isteyen kişi de azar azar ama sürekli çalışarak iradesini güçlendirebilir.

Mesela öncelikle basit konularda kendini frenlemeyi deneyebilir. Sonrasında gittikçe zorlaştırır bu konuları. En sonunda sigarayı bırakma konusuna gelir. İşte bu şekilde sigarayı bırakmak için artık kendisinden çelik gibi bir irade buluverir.

Sigarayı bırakmanın en kolay yolu iradenizi güçlendirmektir. Diğer yöntemler sadece buna yardımcı olurlar. O yüzden kesinlikle kimseden hokus pokus yapmasını beklemeyin.
Siz iradenizi güçlendirin sonrasında gerek sigara bıraktırıcı takviye ürünler gerek eş dost yardımıyla bu işin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.
Tabi  dediğim gibi öncelikle kararınız kesin ve net olmalı…
Sigarayı bırakmayı gerçekten istiyor musunuz?  Sorusuna tüm gönlünüzle evet diyebilmelisiniz.

(Visited 1.085 time, 1 visit today)
Önemli Bu website yer alan içerikler kesinlikle tıbbi bilgiler vermemektedir. Eğer sağlığınız ile ilgili bir bilgi edinmek istiyorsanız, doktora başvurmalısınız. Bu içeriklerden edindiğiniz bilgiyi kendi üzerinizde ve başkalarının üzerinde kullanmayınız.

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

13 yorumlar

 1. Sigarayı bırakmakta zorlananlara küçük bir tavsiye 10 senedir içiyordum bir elektronik sigara aldım ve 2 senedir çok şükür içmiyorum. joyetech ecab marka ürün aldım. http://www.yapaysigara.com adresinden. tavsiyedir dikkate alınız.

 2. hakan akpınar

  en garanti yolu maraş otu ile bırakmak ben bu sayede bıraktım 6 sene oldu bırakalı

 3. emprunter 2000 euros – pret personnel 4000 euros, pret personnel 1000 euros.

 4. займ 25000 рублей – займ 20000 рублей, займ 5000 рублей.

 5. вызвать эвакуатор срочно – легковой эвакуатор в Кировске, эвакуировали автомобиль.

 6. Кредитование – Безопасность и анонимность, Инвестирование.

 7. ВалокКасимов

  RE:Sigaray? b?rakman?n en kolay yolu – Biraz Sagl?k Валок Amazone Донской

 8. Raspberry Clafouti Recipe + Bigger Picture.

 9. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health site in case you want to to feel healthier with a help health products. https://3lu3.medinfocore.com/it/anziani-mal-di-schiena-16325.html Our company offers non prescription products. Look at our health contributing site in case you want to improve your health. https://i3.medinfocore.com/it/ionoforesi-mal-di-schiena-56445.html Our company offers herbal health products. Take a look at our health contributing portal in case you want to strengthen your health. https://5x.medinfocore.com/de/fahrrad-rueckenschmerzen-63470.html Our company offers herbal health and related products. Visit our health contributing portal in case you want to feel healthier. https://i59q.medinfocore.com/de/pille-gegen-gelenkschmerzen-47416.html Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health site in case you want to to improve your health with a help of generic supplements. https://3xg2.medinfocore.com/it/dolori-articolari-e-allergia-al-nichel-90746.html Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health portal in case you want to feel better. https://se20.medinfocore.com/en/ulcerative-colitis-and-spinal-pain-56077.html
  Our company offers a wide variety of weight loss products. Visit our health contributing portal in case you want to improve your health. https://h1.medinfocore.com/hu/htfjs-ellen-kencs-7059.html Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health portal in case you want to to feel healthier with a help of health products. https://9j.medinfocore.com/pt/dor-nas-articulaes-e-ps-inchados-30916.html Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Look at our health portal in case you want to look better with a help generic supplements. https://1x5s.medinfocore.com/es/tratamiento-de-la-artrosis-con-plantas-medicinales-22077.html Our company offers safe health products. Take a look at our health contributing portal in case you want to look better. https://io3.medinfocore.com/pl/leczenie-pijawkami-74340.html Our company offers safe health and related products. Look at our health contributing website in case you want to look healthier.

 10. Our company provides generic supplements. Visit our health contributing website in case you want to strengthen your health. http://3g.brainman.site/modafinil/it/70102-compra-en-lnea-modafinilo-46437.html Our company provides herbal supplements. Take a look at our health contributing site in case you want to feel better. http://76ri.brainman.site/modafinil/de/85300-modafinil-online-bestellen-erfahrungen-38638.html Our company offers a wide variety of supplements. Visit our health contributing portal in case you want to improve your health. http://ke5.brainman.site/modalert/fr/68776-modalert-france-acheter-83176.html Our company offers safe pharmacy. Take a look at our health contributing portal in case you want to look better. http://7ix.brainman.site/modafinil/de/64010-modafinil-kaufen-ohne-rezept-schweiz-15546.html Our company offers supreme quality health products. Take a look at our health contributing site in case you want to improve your health. http://4u.brainman.site/provigil/en/3301-provigil-for-sale-uk-44309.html Our company offers supreme quality health and related products. Take a look at our health contributing site in case you want to feel healthier. http://b7b.brainman.site/modafinil/es/77192-modafinilo-200-mg-precio-argentina-43955.html
  Our company offers supreme quality health and related products. Look at our health contributing portal in case you want to feel better. http://b6l8.brainman.site/provigil/en/2758-provigil-reviews-33877.html Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Visit our health site in case you want to look healthier with a help of generic supplements. http://69na.brainman.site/provigil/en/1616-provigil-200-tablet-34048.html Our company provides supreme quality pharmacy. Look at our health contributing website in case you want to improve your health. http://38gt.brainman.site/modafinil/it/43735-modafinil-comprare-50504.html Our company offers generic pharmacy. Look at our health contributing portal in case you want to look healthier. http://bd3.brainman.site/provigil/fi/8854-adderall-provigil-80500.html Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Look at our health portal in case you want to to improve your health.

 11. Hello, it’s Eva here!
  I work as a professional an essay writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing talent in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college.
  Ever since high school, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the research papers that I have written have been sold around Europe and the United States.
  In my line of work, I have become accustomed to hearing, “Eva Mccarthy, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

  Academic Writer – Eva – tritronicsinc.com Confederation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.