Siğil Nedir?

Siğil nedir?

Derinin üst tabakasında viral enfeksiyon neticesinde meydana gelen kanserden bağımsız olan iyi huylu tümörlere siğil denir.

Siğil kısaca bu şekilde tarif edilmektedir.

Siğiller neden çıkar?

Hpv adı verilen human papilloma virüs, siğillerin oluşmasının temel sebebidir. Söz konusu bu hpv virüsünün yüzü aşkın çeşiti bulunmaktadır. Human papilloma virüsü yani hpv derinin en üst kısmındaki hücreleri etkiler ve böylece hücrelerin çoğalmasına ve keratinlerin üremesine sebep olur.

Siğiller çoğunlukla insanın ten rengine göre oluşurlar.

Siğiller nasıl bir görüntüye sahiptir?

Siğillerin çeşitleri farklılaştıkça görünümleri de farklılık arz eder.Siğiller ilk çıktıklarında toplu iğne başı kadar bir büyüklükte olsalar da zamanla daha da büyür ve bezelye kadar hatta daha büyük bir yapıya ulaşabilirler. Siğiller daha çok el ve ayakta ortaya çıkarlar. Bununla birlikte vücudun hemen her bölgesinde siğil çıkabilir. Özellikle genital siğiller insanların cinsel organlarının yer aldığı bölgelerde çıkar ve insana büyük rahatsızlıklar verirler.

Bu yazımızda kısaca siğilin ne olduğu ve nasıl oluştuğuna dair bilgiler vermeye çalıştık.

Siğil Çeşitleri nelerdir ? 

Yapılan araştırmalara göre sekseni aşkın siğil çeşitinin bulunduğu söylenmektedir. Bu siğil çeşitlerinin bazıları birbirlerine çok benzer olduklarından birbiri ile karıştırılmaktadır.

Biz burada 80 çeşit siğilden ayrı ayrı bahsedecek durumda değiliz. Bu yüzden başlıca siğil çeşitlerini ele alacağız.

1- El ve ayakta çıkan siğillerElde çıkan siğiller kadar ayakta çıkan siğiller de insanların birçoğunu rahatsız etmektedir. Elde çıkan siğillerin özellikleri ile ayakta çıkan siğillerin özellikleri birbirinin aynısıdır. Bu siğiller genelde yüzeyleri pütürlü tomurcuk şeklinde bir yapıya sahiptir. Bazen ise iri bir yapıda bulunurlar. Aslında çok zararlı olmasalar da yine de insana rahatsızlık verirler.

Özellikle genç yetişkinler ve çocuklarda görülen el ve ayaklarda çıkan bu siğillere düz siğiller de denir.

2- Genital siğiller: Siğil çeşitleri arasında en tehlikeli olan siğiller genital siğillerdir. Genellikle cinsel ilişki veya gayr-ı meşru ilişki sebebiyle oluşan genital siğiller bazı durumlarda kansere dahi yol açabilmektedir.

Genital siğillerin büyüklükleri farklılık arz etmektedir. Genital bölge siğillerinin bir başka özelliği ise cinsel ilişki sonrası hemen görünmemesi belli bir kuluçka dönemi boyunca vücutta gizlenmesidir.
Hatta bu bekleme yani kuluçka dönemi bazen yıllar boyu sürebilmektedir. Tedavi edilmediğinde ise kansere sebep olabilmektedir.

(Visited 1.084 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta su toplaması sık görülen ve rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Yeni alınan ayakkabıya ayağın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.