Ana Sayfa / Diyet / Sindirimi Kolay Yiyecekler

Sindirimi Kolay Yiyecekler

Kolay sindirilebilir gıdaları tercih etmemizin birçok nedeni vardır. Hazımsızlıktan muzdaripsaniz, ya da ishal veya kusma şikayetleriniz varsa tercihinizi kolay sindirilebilir gıdalardan yana kullanın. Sindirimi kolay gıdalar yiyerek fazla rahatsızlık çekmeden sodyum, su ve vitaminler gibi gerekli besinleri elde etmek mümkündür. Kısa dönemli yaşanan mide rahatsızlıkları gibi durumlarda da bu yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Yapmamanız Gerekenler;

Ne yiyeceğinize karar vermenin kolay yolu aslında önce yememeniz gerekenleri listeden çıkarmaktır. Örneğin yüksek lif ve yağ içerikli gıdalardan başlamalısınız. Lif hazmetmesi oldukça zor bir besindir. Aslında lif boşaltım sistemindeki zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur ancak lifin kendisini sindiremedikten sonra size zararı da dokunabilir. Ayrıca yağlı gıdaları da beslenmenizden çıkarmalısınız. Yağlı gıdaları sindirmek güçtür ve uzun zaman midemizde kalırlar ve bize rahatsızlık verirler.

Ayrıca baharatlı ve şekerli gıdalarada dikkat etmelisiniz. Örneğin köri sindirim açısından oldukça zorlu bir besin maddesidir. Kafein, gazlı ve asitli içecekler ve alkol de sindirimde sorun yaratan gıdalardır.

Sindirimi kolay yiyecekler in kısa bir listesi;

Ekmek, pirinç, pişmiş sebzeler, çorbalar, lapa, kayısı, muz, patates püresi, kavun, şeftali.

(Visited 1.898 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.