Sivilce İzi

Eğer vücudunuzda sivilceler varsa sivilce izi de vardır. Dar kıyafetler giymemeye çalışın çünkü dar kıyafetler cildinizin hava almasını engelleyecek, yağ ve derideki kirleri üstünde toplayacak ve etrafa yayılmasına sebep olacaktır.

Makyaj malzemelerinizi alırken mutlaka üzerlerinde “noncomedogenic” veya “nonacnegenic” yazıyor olmasına dikkat edin. Sağlığınız için çok önemlidir!

Saçınızı yüzünündan mümkün olduğunca uzak tutun, bu saçınızdaki yağın ve kirin yüzünüzdeki gözenekleri tıkamasını ve daha fazla yağ birikmesini engelleyecektir.

Eğer ciddi bir sivilce sorununuz varsa profesyonel yardım alın ve mutlaka bir dermatolağa görünün. Size hem sivilceleriniz hemde sivilce izi konusunda en iyi çözümü sağlayacaklardır.

Sivilce ve sivilce izi, cildi ve saçımızı koruyan ve besleyen sebum denilen yağ salgısının cilt gözeneğinde sıkışması ile derinin kızarmasına ve şişmesine neden olan bir hastalıktır. Hormonların fazla çalışması nedeniyle olur. Yüz de en çok sebum salgısı burun, alın ve elmacık kemikleri bölgesinde gerçekleşir.

Sivilcelerden korunmak için yapmanız gerekenler;

Yüzüzünü gündür iki kez yıkayın; Daha fazla yıkamak fayda değil zarar verecektir unutmayın. Ilık su ile yağlı ciltler için olan bir sabun ile birlikte günde iki kere masaj yaparak yıkamak yeterli olacaktır.

Sivilcelerinizi sakın sıkmayın; Onları sıkmak enfeksiyonlu sıvının daha derine gitmesine sebep olabilir, daha fazla kabarabilir, daha da kızarıklaşabilir ve göze daha çok batar ama en kötüsü cildinizde belki de dönüşü olmayan bir iz bırakabilir. Eğer çok önemli bir buluşmanız veya toplantınız varsa hemen bir uzmana uğrayın ve olabilecek en sağlıklı şekilde son anda çıkan sivilcenizden kurtulun.

Mümkün olduğu kadar yüzünüze dokunmayın; Cilt temas edildikçe kendini korumak için sebum salgısını arttıracaktır. Makyaj yapmadan önce ellerinizi mutlaka bol sabun ile yıkayın. Eğer normal gözlük veya güneş gözlüğü kullanıyorsanız mutlaka hergün gözlüklerinizi temizleyin.

  
  
(Visited 1.040 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta su toplaması sık görülen ve rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Yeni alınan ayakkabıya ayağın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.