Siyah Noktalar İçin Evde Hazırlayabileceğiniz Maske Türleri

Cilt gözeneklerinin ölü cilt hücreleri ve cildin üretmiş olduğu yağ nedeni ile dolması sonucunda siyah noktalar meydana gelmektedir. Ancak adının aksine bu noktalar sadece siyah değil aynı zamanda sarı renkte de olabilir. Siyah noktalar görüntü anlamında dezavantaj sağlarken ayrıca cildin nefes almasını da önlemektedir. Bunun yanı sıra siyah noktaların sivilcenin ilk aşaması olduğunu da bilmek gerekmektedir. Peki, siyah noktalardan kurtulmak için ne tür maskeler kullanılmalıdır?

Yumurta akı maskesi

Geniş gözeneklerin küçülmesini sağlayan yumurta akı ayrıca bu gözeneklerde birikmiş olan kiri ve yağı temizlemektedir. Bu maskenin yapımında 2 adet yumurta akı kullanılmaktadır.

Bu iki yumurta akını bir kasede köpürünceye kadar karıştırın ve ince bir tabaka şeklinde yüzünüze sürün. İlk tabakanın kuruması için 2 ila 3 dakika bekleyin ve diğer tabakayı sürün. 10 ila 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyin.

Yulaf ve yoğurtlu maske

Yoğurttaki laktik asit ile sivilceye yatkın ciltleri yatıştıran yulaf bir araya geldiğinde siyah noktalar için mükemmel bir düşman olabilir. Bu maske için 3 yemek kaşığı yoğurt ve 2 yemek kaşığı yulafı iyice karıştırın. Bu karışıma 3-4 damla limon yağı ya da yarım limonun suyunu ekleyebilirsiniz. Son olarak karışımı yüzünüze sürerek 10 dakika bekleyip ılık su ile yıkayın.

Kil maskesi

Cilt gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesi konusunda oldukça etkili olan kil maskesi, pek çok noktadan hazır olarak satın alınabilir. Ancak eğer bu maskeyi evde yapmak istiyorsanız gerekli malzemeleri bulmanız yeterli olacaktır. Evde yapacağınız maske için toz kili yoğun krem kıvamına gelene kadar elma sirkesi ile birlikte karıştırın. Bu kıvamı elde ederken sirkeyi azar azar dökmeniz gerektiğini unutmayın. Sonrasında bu karışımı yüzünüze sürerek kuruyana kadar yani yaklaşık 10-15 dakika bekleyin. Son aşamada yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Limon ve tuzlu maske

Bu maskesinin doğal bir peeling uygulaması olduğunu önceden belirtelim. Maske için yarım limon, 1 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurt ile karıştırıp yüzünüze sürün. Etkisini daha iyi gösterebilmesi adına parmak uçlarınız ile yüzünüze çok bastırmadan dairesel hareketler ile masaj yapın. 10 dakika süren bu masajın ardından da yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Bal ve tarçınlı maske

Doğal bir antibiyotik olan bal, bakterilerin temizlenmesinde oldukça etkilidir ve sivilce oluşumunu da minimuma indirir. Bunun yanı sıra bal açık gözeneklerin temizlenmesine de yardım eder. Bu maskede tarçın ile kullanacağınız balın cildiniz için büyük yarar sağlayacağını söylemek mümkün. Maske için 1 yemek kaşığı bal ve yarım kaşık toz tarçını iyice karıştırın ve parmak uçlarınızla karışımı yüzünüze sürün. Dairesel hareketlerle 5 dakika masaj yaptıktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

(Visited 66 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.