Sızma Zeytinyağının Faydaları

Sızma zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. İşte size zeytinyağı kullanmanız için 10 iyi sebep.

1. Doğal; İşlenme sürecinde herhangi bir kimyasal yöntem kullanılmamaktadır.

2. Lezzet; Tadı çok güzeldir. Bazı insanlar sızma zeytinyağının tadını biraz ağır bulabilirler ancak bilinmelidir ki marketlerde birçok farklı çeşidini bulabilirsiniz.

3. Besin Değeri; E, K,  A vitaminlerinin yanı sıra, polifenoller, skualen, triterpen ve yüzlerce daha fazla mikro besin sızma zeytinyağını tercih sebebi yapmaktadır.

4. Oleik Asit; Oleik asit (omega 9) yüzde 55 – 85 oranında zeytinyağındaki yağ asidini düzenler. Oleik asitin kanseri önlemede ki yardımcı etkisi tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

5. Hidrojenlenmiş Yağlar; Sızma zeytinyağı hidrojenlenmiş yağ içermez. Hidrojenlenmiş yağlar trans yağların oluşumuna neden olur. Margarin ve hazır yiyeceklerde bulunur.

6. Kalp Sağlığı ve Kolestrol; Sızma zeytinyağı polifenoller (güçlü bir antioksidan) ve kötü kolestrolü düşürmeye yarayan doymamış yağ bakımından çok güçlüdür.

7. Kanser; Oxford Üniversitesi araştırmacılarına göre sızma zeytinyağı kolon kanserine yakalanma riskini oldukça düşürmektedir. Ayrıca yeterli miktarda ve düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde meme ve cilt kanserine yakalanma riskini de azaltmaktadır.

8. Tansiyon; Yapılan araştırmalar göstermiştir ki sızma zeytinyağı yüksek tansiyonu düşürmede oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

9. Alzheimer; Bu hastalık genellikle beyin arterlerinin kolestrol ve doymuş yağlarla tıkanması sonucu meydana gelmektedir. Bu yağların yerine sızma zeytinyağı tercih edildiğinde bu oran bir hayli düşecektir.

10. Safra Taşı; Zeytinyağı öd ve pankreas ile ilgili hormonların salgılanmasını desteklediği için safra taşı oluşma ihtimalini azaltır.

Yukarıda belirttiklerimizin yanı sıra sızma zeytinyağının cilt ve saç bakımına da oldukça yararı vardır ve ayrıca birçok doğal tedavi yönteminde de kullanılmaktadır.

 

 

(Visited 1.041 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kimyasallar ve Sağlımıza Etkileri

Ürün ambalajları, oyuncaklar, plastikler, yemek pişirme kapları, kozmetik ürünleri ve bunlar gibi diğer birçok ürün …

5 yorumlar

  1. Nalan Ökçeli

    Üzerine biraz pulbiber…fırından yeni çıkmış üzerinden dumanlar çıkan bir ekmek….offfffffff

  2. hayatım boyunca sağlıklı şeyleri bir türlü sevemedim gitti ya :( zeytinyağıyla yapılan yemek bile tat vermiyo bana

  3. Şöleee tereyağı varken zeytinyağı da neymiş…:)

  4. Muhteşem bir zeytinyağına güvenle kapılarınızı açmak isterseniz sizleri http://www.zeytincisepeti.com a bekleriz.

    Teşekkürler

  5. Tüm bunlara ek olarak, soğuk sıkım zeytinyağından üretilen skualeni cildiniz için öneririm. Yaşlanma karşıtı cilt yenileyici bitkisel skualeni ben doa kozmetikten alıyorum. Araştırın derim. Ben memnun kaldım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.