Ana Sayfa / Ana Sayfa / Sjögren Sendromu Nedir ?

Sjögren Sendromu Nedir ?

Sjögren Sendromu, kuru gözler ve ağza neden olan otoimmun bir hastalıktır. Otoimmun hastalıklarda vücudun savunma sistemi kendisine karşı işlev yapar. İmmün sistem antijenlere (bakteri ve virüs gibi vücudun yabancı kabul ettiği) karşı vücudun doğal savunmasıdır. Bazen savunma sistem düzgün çalışmaz ve kendi vücut hücreleri ile antijenleri birbirinden ayırt etme kabiliyetini kaybeder. Antijenlere karşı savaşmak yerine savunma sistem yanlışlıkla kendi vücut hücrelerine karşı savaşır. Bu olay otoimmun bir olay cevap kabul edilir.

Sjögren iki formda oluşabilir: Primer ve sekonder. Primer Sjögren Sendromu kendi başına oluşur ve diğer hastalıklarla ilgili değildir. Sekonder Sjögren Sendromu, Romatoid artrit, Lupus, Polimyozit ve Skloredermanın bazı formları gibi romatolojik hastalıklarla birlikte oluşur.

Sjögren Sendromu; 20 yaşın altındaki insanlarda göreceli olarak nadir olmasına rağmen her yaş ve ırktaki insanları etkileyebilir. Etkilenenlerin %90’ ı kadındır. Sjögren Sendromu’nun gelişme eğilimi ailede birinde hastalığın olması durumunda artar.

Sjögren Sendromu nasıl gelişir ?
Sjögren Sendromu’ n da, lenfosit adı verilen bir beyaz kan hücresi göz yaşı ve tükürük bezleri gibi bezleri ve vaginadaki Burtholin bezini işgal eder. Lenfositler bu bezlere zarar verebilir ve salgı üretmelerini önler. Sjögren Sendromu, vücudun diğer kesimlerinde de sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar akciğerler, böbrekler, karaciğer, sinirler, troid bezi, eklem ve beyindeki iltihaba bağlı olabilir.

Sjögren Sendromu bulguları nelerdir ?
Sjögren Sendromu, herkesi farklı etkiler ve bulguları değişik ciddiyette seyreder. Sık semptomlar aşağıda tartışılmıştır.

Kuru Ağız:
Ağız normalde tükürük içerir ve çiğneme ve yutmaya yardım eder. Sjögren Sendrom’lu hastalar, normalden daha az tükürük üretirler. Bu da çiğnemeyi, yutmayı ve konuşmayı zorlaştırır. Bu ayrıca tat alma hissini azaltabilir.

Kuru Gözler:
Gözler kuru, kumlu hissedilir. Yanma ve kızarıklık olabilir. Uyurken fazla mukus (çapak) göz kenarlarında birikebilir. Gözleriniz güneş ışığına karşı daha duyarlı olabilir. Eğer iyi tedavi edilmezse Sjögren Sendromu gözlerde kör noktalara ve korneal ülsere (göz küresinin dış kısmında yara) yol açabilir. Nadiren bu durum görme kaybına yol açabilir.

Şişmiş Tükürük Bezleri:
Üç çift büyük bez tükürük üretir. Bunlar dilin altında, kulakların önünde yanak altında ve ağzın arkasında yerleşiktir. Bu bezler şişmiş olarak görülebilir veya hissedilebilir. Bazen hassas hale gelip ateş de eşlik edebilir. Sjögren Sendromu’nda hastaların yaklaşık yarısında şişmiş bezler görülür.

Diş Çürükleri:
Bu kuru ağızla daha kötü hale gelen genel bir sorundur. Tükürük bakteri öldürücü enzimler içerir ve bu enzimler bakterilere karşı savaşır. Böylece diş çürümeleri karşı koruyucu görev yapar. Tükürük azaldığı zaman daha az bakteriyal enzimler üretilir. Bundan dolayı dişlerde daha kolay çürükler oluşur

Ağız İçinde Mantar Enfeksiyonu:
Kuru ağızlı insanların çoğunda ağız hattında yanma ve kızarıklık yapan bir durumudur. Genellikle ağızda küçük miktarda bulunan Candida adlı mantarca oluşturulur.

Kuru Burun, Boğaz ve Akciğerler:
Kuruluk; boğazın kuru ve gıcıklayıcı bir hisse sahip olmasına neden olabilir. Kuru öksürük, ses kısıklığı, koku hissinde azalma ve burun kanamalarına neden olabilir. Kuruluk ayrıca, pnömoni, bronşit ve kulak problemlerine yol açabilir.

Vajinanın Kuruluğu:
Sjögren Sendromu kuruluktan dolayı vajinada irritasyona yol açabilir ve ilişkinin kadın için ağrılı hale gelmesine neden olur.

Yorgunluk:
Sjögren Sendromunun sık bulgusudur. Hastalığın kendisinden dolayı meydana gelebileceği gibi, kronik hastalığa sahip olmanın verdiği fiziksel ve emosyonel stresin bir sonucu olarak da gelişebilir.

Diğer Sorunlar:
Sjögren Sendromu ile ilgili diğer sorunlar; iltihaplı ve ağrılı eklemler, kas güçsüzlüğü, kuru deri, döküntüler, kabızlık, sinirlerdeki iltihaba bağlı olarak uyuşukluk hissi ve karıncalanma ve şişmiş lenf nodlarıdır. Bunlar inceleme ve takiplerin devamının önemini gösterir.

Sjögren Sendromunun Sebebi nedir ?
Nedeni bilinmiyor. Genetik, viral enfeksiyon ve hormonların etkili olduğuna dair kanıtlar var.

Sjögren Sendromu tanısı nasıl konulur ?
Doktorunuzun tanısı değişik bilgi kaynaklarına dayanabilir. Tanı sirayetlerinizin geçmişi, fizik muayene ve test sonuçlarına dayanır.

Şikayetlerinizin Geçmişi :
Doktorunuz Sizin şikayetlerinizin geçmişinizi inceleyecek.

Fizik Muayene :
Doktorunuz gözlerinizde, ağzınızda ve/veya tükürük bezlerindeki değişiklikleri, boynunuzdaki lenf nodlarındaki genişlemeyi, kaslarınızdaki hassasiyeti ve eklemlerinizdeki iltihabı araştıracaktır.

Akciğer Grafisinin Sonuçları :
Doktorunuzun akciğerlerinizde herhangi bir değişiklik olup olmadığını belirlemek için akciğer grafisini isteyecektir.

Laboratuvar Testleri :
Doktorunuz aşağıda sıralanan çeşitli laboratuvar testlerini yaptırmanızı isteyebilir.

Kan Testleri :
Spesifik kan işaretçileri için testler Sjögren sendromunun tanısında yardımcıdır. Buna rağmen, Sjögren’li herkes bu işaretçileri taşımaz veya bu işaretçileri taşıyan herkes Sjögren sendromlu değildir.

Schirmer Testi:
Bu test gözlerinizin ne kadar kuru olduğunu belirlemeye yarar. Üretilen gözyaşı miktarını ölçmek için alt gözkapağını küçük bir parça filtre kağıdı yerleştirilerek gerçekleştirilir.

Gebelikle İlgili Bir Not :
Sjögren Sendromlu bir kadında anne karnındaki bebeğin gelişimiyle ilgili özel problemler olabilir. Doktorunuz potansiyel problemleri belirlemek için bazı antikorları kontrol edebilir. Eğer sekonder Sjögren sendromu ile ilgili romatolojik hastalıklardan birine sahip bir bayansanız-özellikle akciğerler ve böbrek problemleri ve/veya yüksek kan kan basıncına sahipseniz mutlaka doktorunuzu görün. Eğer hamile kalırsanız, siz ve doktorunuz en iyi tedavi planını belirlemek için çalışacaktır.

Slit-Lamp İncelemesi :
Bu gözlerinizin kuruluğunu belirlemede daha doğru bir yoldur. Bu testle, doktor gözünüze bir damla boya koyar ve gözlerinizi slit-lamp denen özel bir aletle inceler. Boya gözünüzün kuru veya hasr görmüş alanlarını boyayacaktır. Bu tür bir teste genellikle bir göz doktoru tarafından yapılır.

Dudak Biyopsisi :
Bu testler gerçek tükürük miktarını ölçmeye ve ağzının ne kadar kuru olduğunu belirlemeye yardım eder.

İdrar Testleri :
Bu testler böbrek fonksiyonlarınızı kontrol etmek için yapılabilir.

Sjögren Sendromu tedavisi nasıl yapılır ?
Şimdilik, Sjögren sendromu için kesin tedavi yok Fakat belirli tedaviler semptomları rahatlatıp daha konforlu ve verimli bir hayat sağlamaya yardım edebilir.Tedavinin temel amaçlarından biri konforsuzluğu gidermek ve kuruluğun etkilerini önlemek veya azaltmaktır. Sjögren Sendromu herkesi farklı etkilediğinden dolayı, tedavi planı özel ihtiyaçlara göre düzenlenmelidir. Şikayetlerle başa çıkmak için size yardımcı olacak bazı öneriler aşağıda anlatılmıştır.

Sistemik Problemler İçin :
Sjögren Sendromu çeşitli iç organları ve vücut parçalarını etkilediği için, çeşitli tedaviler kullanılabilir. Aspirin ve NSAİİ’lar eklem ağrılarının ve katılığını olduğu kadar kas ağrılarını gidermek için kullanılabilir.
Son çalışmalar Hidroksiklorokini eklem ağrısı, döküntü ve bazı insanlardaki yorgunluğu rahatlatmaya yardım ettiğini göstermiştir. Eğer ciddi komplikasyonlar oluşmuşsa doktorunuz kortikosteroidler (kortizon) veya savunma sisteminin yanıtını değiştiren veya modifiye eden daha güçlü ilaçları tavsiye edebilir.Egzersiz eklemlerinizi ve kaslarınızı esnek halde tutarak yardımcı olabilir. Yürüyüş, yüzme ve eklem hareketlerini açıcı egzersizleri Sjögren sendromlu insanlar için çok uygundur.

Kuru Ağız İçin :
Gün boyunca su yudumlayın.
Tükürük üretimini uyarmak için şekersiz sakız kullanın.
Ağız içi mantar enfeksiyonları için tedaviye gidin. Ağzınız bundan sonra daha iyi olacaktır. Candidiazis tekrarlayabilen bir durumdur, yani ek tedavilere ihtiyacınız olabilir.
Suni tükürük veya ağız-koruyucu jelleri deneyin. Kısmen geceleri yararlıdırlar.

Çürükleri Önlemek İçin:
Sık olarak diş doktorunuza kontrole gidin.
Diş hekiminizden florid içeren ürünler, özellikle kuru ağızlar için, önermesini isteyin.
Dişlerinizi düzenli ve etkili fırçalayın, özellikle yemeklerden sonra.
Yemekler arasında şekerli yiyecekleri ve içecekleri kullanmayın.

Kuru Gözler İçin:
Kuru gözlerdeki rahatsızlığı gidermek için yapay gözyaşı kullanın. Günde 4 damladan fazla uygulayacaksanız koruyucusu olmayan ürünler kullanabilirsiniz.
Yağlayıcı göz merhemlerini geceleri kullanın.
Doktorunuz size gözyaşının gözlerinizden süzülüp burnunuza akmasını engelleyen basit bir operasyon önerebilir. Bu operasyon gözyaşının gözlerinizde birikmesini sağlar ve gözleriniz doğal nemden faydalanmış olur.

Kuru Cilt İçin :
Hassas ciltler için nemlendirici losyon kullanın.
Mümkün olduğunca klimalardan, ısıtıcılardan ve radyatörlerden uzak durun.
Deterjan, deodorantlı sabunlar ve çok sıcak sudan uzak durun.
Mümkün olduğunca nemlendirici kullanın.

   

   

(Visited 3.457 time, 1 visit today)
Önemli Bu website yer alan içerikler kesinlikle tıbbi bilgiler vermemektedir. Eğer sağlığınız ile ilgili bir bilgi edinmek istiyorsanız, doktora başvurmalısınız. Bu içeriklerden edindiğiniz bilgiyi kendi üzerinizde ve başkalarının üzerinde kullanmayınız.

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.