Soğuk Algınlığı

Makalemizde, “soğuk algınlığına yakalanmak kolay mı?” ve “soğuk algınlığıyla baş etmek için nasıl beslenmeli?” gibi bazı sık sorulan sorulara cevap bulacaksınız.

Soğuk algınlığına yakalanmak kolay mı?
Cevap kısaca “evet”. Yüzlerce farklı virüs soğuk algınlığına neden olabilir. Bunlardan biri olan rinovirüs, deri ve diğer yüzeylerde yaklaşık üç saat gibi uzun bir süre aktif kalır. Virüs, enfekte olmuş kişinin burun salgınlarında bulunur ve bu kişi her hapşırdığında, öksürdüğünde veya burnunu sildiğinde virus havaya yayılır ve solunum yoluyla diğer kişilere bulaşır. El yıkamak, virüsleri yok eder ve yüzünüze, ağzınıza veya gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkarsanız enfekte olma olasılığınız azalır. Yine de hava yoluyla mikrobu kapma olasılığınız bulunmaktadır.

Soğuk algınlığına yakalandıysak nasıl beslenmeliyiz?
Sıcak çorba ve bitkisel çaylar gibi gıdalar size kendinizi daha sağlıklı hissettirir. Sıvı alımını arttırmak gerekir. Meyve suları, yararlı olabilir çünkü bir enfeksiyon sırasında kanda, C vitamini düzeyi önemli ölçüde azalır. Bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmak için yeterli miktarda C vitaminine ihtiyacı vardır. İyi beslenme her zaman önemlidir, ama vitamin ve mineral seviyeleri düşük kişiler kolay kolay iyileşemezler ve soğuk algınlığının yanı sıra kulak enfeksiyonu gibi komplikasyonlarla karşılaşırlar. Eğer çocuklarınızın canı hastalık süresince yemek yemek istemiyorsa, onları zorlamayın. Çocuklarınıza, sıcak kakao veya tavuk çorbası içirin ve bol bol sıvı tüketmeye teşvik edin.

Soğuk algınlığından kurtulmak için nasıl beslenmeliyiz?
İyi beslenme, tabii ki, genel sağlık durumunuzda önemli bir rol oynar. En iyi soğuk algınlığı diyeti yıl boyunca istikrarlı bir beslenme sistemini takip etmektir. Amerikan Kanser Derneği ve Amerikan Kalp Derneği, yağ ve şeker açısından düşük, meyve ve sebze açısından zengin bir diyet önerir. Eti ana yemekten ziyade bir garnitür olarak düşünün ve protein açısından zengin fasulye gibi sebzeleri seçin. Yulaf ezmesi ve diğer kepekli tahıllar tüketin. Ne yediğinizden emin olmak için işlenmiş gıdaların ambalajlarını detaylı okuyun.

Soğuk algınlığına yakalanmak, farklı rahatsızlıkları olan kişilerde daha mı fazladır?
Astımı olanlar soğuk algınlığına karşı özellikle duyarlıdırlar ve bilim adamları, bunun nedeni araştırmaktadır. Son çalışmalar, astımdan muzdarip olan kişilerin normalden daha az anti-viral proteinler ürettiğini gösterdi. Bu anti-viral proteinler, bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yaramaktadır.

   
   
(Visited 393 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.