Soğuk Havalarda Kalbimizi Koruyalım

Genellikle yaz sıcağında, kalbi korumak için onu özel bakıma almak zorunda olduğumuz kabul edilmektedir. Birçoğumuz farkında olmayabiliriz ancak, aşırı kış soğuklarda da, yaz aylarında olduğu gibi, kalp sağlığımız tehlikeli altında olabilir. Aslında bakarsanız, soğuk havalarda kalp krizi riski daha yüksektir.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu tarafından yapılan bir çalışmada, araştırmacılar düşük sıcaklıklar ile kış aylarında kalp krizi riski arasında doğrudan bir ilişki buldu. Sıcaklık düşüştükçe kalp krizi riski artmaktadır. 84.000 ‘den fazla hastanın hastaneye yatışları inceledikten sonra, araştırmacılar, özellikle yaşlı hastalarda ve kalp hastalığı geçmişi olanlarda, en fazla kalp krizi riski olduğunu gözlemiştir. Özellikle, 75-84 yaş arası hastalarda kalp krizi riskinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Uzun süreli aspirin kullanıcılarının diğer hastalardan daha az risk altında olduğuda doğrulanmıştır.

Yaşlıların kalp riski altında olmasının bir nedeni, vücut ısısındaki ani düşüşlerdir. Yaşlandıkça vücudumuzun normal vücut ısısını koruma yeteneğinimizi kaybetmeye başlarız. Sonuç olarak, vücut, hipotermi için daha duyarlı hale gelebilir. Hipotermi, vücut ısısınının 32-35 derece altına düştüğünde oluşur. Hipotermideki ölümlerin çoğu kalp yetmezliğidir.

Tıpkı sıcaklarda olduğu gibi, soğuk aylarda da kalbimizi korumak için önlemler almalıyız. Soğuk havalarda yürüyüşlerden, bahçemizdeki karları temizlemekten veya ağır efor sarfetmekten kaçınmalıyız.

Kafa ile vücut ısısını kaybetmemek ve sağlımızı korumak için eldiven,şapka veya eşarplar da dahil olmak üzere çoklu katmanlar halinde giysiler giymeliyiz. Buna ek olarak, alkol kullanımından kaçınmalıyız. Alkol, kan damarlarının genişleterek, iç organlara sıcaklığın gitmesini engeller.

   
    
(Visited 229 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.