Ana Sayfa / Sağlık / Soğuktan ve Zararlarından Sakınalım

Soğuktan ve Zararlarından Sakınalım

Soğuk kış günleri geldi ve kar kapıya dayandı. Çoğumuz vaktimizin bir kısmını dışarıda geçirmek zorunda kalıyoruz. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, soğuk havada açık alanlarda bulunmanın bazı riskleri var ve bu risklerin bazıları sizi ölüme dahi götürebilir. Önlem almak ve soğuk havada başınıza gelebilecek rahatsızlıkların belirtilerinin farkında olmak oldukça önemlidir. Bu belirtilere şöyle bir göz gezdirelim;

Titremek;
Aslında basit bir titremeden ziyade tir tir titremek desek daha doğru olur, yoğun soğuğa maruz kalmanın ilk belirtisidir. Vücut ısısını arttırmaya çalıştıkça kontrolsüz kas kasılmaları meydana gelir. Titreme belirtisini yabana atmayın ve vücut ısınızı korumaya ve / veya geri kazanmaya çalışmak için kapalı bir ortama geçin.

Soğuğa maruz kalma sonrasında oluşabilecek tehlikelerden diğer ikisi ise donma ve hipotermidir.

Uzuv donması;
Uzuv donması yüz, kulak, el ve ayak parmaklarındaki yüzeysel dokunun donmasıdır. Uzuv donmasının belirtileri arasında acı, yanma, hissizlik, karıncalanma bulunur. Ayrıca deri sertleşir ve beyaza döner. Deri soyulmaya başlar ve kaşınır. Daha sonra sıkılaşır, parlak bir hal alır ve rengide sarıya döner.

Uzuv donması tedavisi;
Uzuv donması problemi ile karşı karşıya olan kişiyi tedavi etmek için kişiyi ılık ve kuru bir yere alın. Ayrıca kişinin sıkı kıyafetlerini çıkarın. Etkilenen bölgelere ılık ve nemli kompres yapın. Bu bölgeleri kesinlikle direkt ısıya maruz bırakmayın.

Hipotermi;
Hipotermi soğuğa maruz kalma sonrası vücut ısısındaki ciddi düşüştür.

Hipoterminin belirtileri;
Titreme, soğuğa duyarlılık, tüylerin ürpermesi, sersemlik, uyuşma, koordinasyon eksikliği, konuşma zorluğu, ökezlemek, kas sertleşmesi, bulanık görme, bilinç kaybı belirtiler arasında yer alır.

Hipotermi tedavisi;
Hipotermi görülen kişiyi ılık ve kuru bir yere alın ve kişiyi battaniyelerle veya kendi vücut ısınızla ısıtın.

Hipotermiyi önlenmek;
Öncelikle ortamın ısısına uygun kıyafetler giymek gerekir. Kıyafetler iç, orta ve dış kısım diye adlandırabileceğimiz katlardan oluşmalıdır. Soğuğa karşı direncinizin düşmesinde bazı yan faktörler bulunmaktadır örneğin susuz ve aç kalmak, alkol kullanımı, belirli bir takım ilaçlar kullanmak, kalp ve diyabet gibi hastalıklara sahip olmak sizi soğuğa karşı daha dirençsiz kılabilir.

Soğuğun size zarar vermesini önlemek için alabileceğiniz bir dizi önlem;

Kat kat giyinin;
Hava ısısındaki değişiklikler zaman zaman terlemenize, zaman zaman da üşümenize sebep olabilir. Bu tip durumlarda kat kat giyinmek iyi olacaktır.

Kafanızı örtün;
Isı kaybının yüzde ellisi kafa ve boyun bölgesinden kaynaklanır. Bu bakımdan kafanızı ve boynunuzu mutlaka örtün.

Ağzınızı örtün;
Maske veya atkı kullanın. Üst solunum yolları problemi yaşamamak için mutlaka ağzınızı örtün .

Kuru kalın;
Islak veya nemli kıyafetler vücut ısınızı düşürür.

Ayaklarınızı kuru ve sıcak tutun;
Çoraplarınızın vücut ısınızı korumaya yarayan bir iplikten olduğuna dikkat edin. Ayrıca ayakkabılarınızın da su geçirmez olduğundan emin olun.

Bol bol su için;
Susuz kalmak vücut ısınızı korumanızı zorlaştırır ve uzuv donmasına sebep olur. Soğuğa maruz kalacağınız ortamlarda alkollü ve kafeinli içeceklerden uzak durun çünkü bu içecekler vücuttaki su oranını düşürür.

 

(Visited 936 time, 2 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir gecede Milyoner olan Bitcoin Zenginlerinden biri olabilirsin! 
ÜCRETSİZ HESAP AÇ