Sosyal içicilik Yalanı

Sadece alkolikler ve tıkınırcasına içenlerin risk altında olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün.

Erkekler düzenli olarak günde 3-4 kadeh alkolden daha fazla içmemelidirler. Kadınlar ise düzenli olarak günde 2-3 kadehten daha fazla alkol içmemelidirler.

“Düzenli” ; Bu miktarı her gün veya haftanın çoğu gününde içme anlamına gelir.

Birçok kişi, kendini “sosyal içici” olarak görür ancak kendini kandıran bu kişiler aldıkları toplam alkol miktarı göz önüne bulundurulduğunda uzun vadede risk altındadırlar.

Yapılan araştırmalara göre insanların %55’i sadece şarhoş olduğu zaman alkolün vücuda zarar verdiğini düşünüyor.

2.000 yetişkinin katıldığı 2010 yılında yapılan bir ankete gore; kişilerin % 83’ü düzenli olarak günlük tavsiye edilen limitlerin dışında alkol tüketiminin,uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açmayacağına inandığını göstermiştir.

Düzenli alkol tüketen kişilerde ağız kanseri olasılığı içmeyen insanlara göre üç kat daha yüksektir ve felç olma riski normal sınırlar aşıldığında sizden bir kadeh az içen bir kişiye oranla 3 kat daha fazladır.

Kadınlarda meme kanserine yakalanma olasılığı hiç içki kullanmayan bir kişiye oranla 3 kat daha fazladır.

İngiltere’de 9 milyondan fazla kişi önerilen günlük limitlerden daha fazla içki içiyor. Her yıl İngiltere’de yaklaşık 15.000 kişi alkole bağlı olarak ölmektedir ve binlerce kişi sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık % 32 kalp, % 21felç ve % 17 kanser ve karaciğer hastalığıdır.

Geleceğinizi ve sağlınızı düşünüyorsanız fazla içki içmeyin. Belki özel bir davette veya özel bir gecede içilen bir kadeh şaraptan bir şey olmayacaktır ancak her akşam ben sosyal içiciyim diyerek birkaç kadeh içki içmek, sosyal içicilik değil alkolik olma yolunda atılan bir adımdır.

Şikayetler nedeniyle hastaneye gidip kanser gibi ciddi bir rahatsızlığınız olduğunu öğrendiğinizde nasıl hissedeceğinizi bir hayal edin !!!

   
   
(Visited 631 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.