Ana Sayfa / Ana Sayfa / Spinning çılgınlığı

Spinning çılgınlığı

Spinning çılgınlığının önüne geçilemiyor. Spor salonlarının ve evlerin vazgeçilmez kondisyon aleti sabit bisikletler, spinning sayesinde son yıllarda çok daha neşeli ve eğlenceli bir hale geldi.

Müzik eşliğinde yapılan 45 dakikalık grup egzersizlerinden salondan 500 ila 900 kalori yakmanın saadetiyle ayrılıyorsunuz. Avrupa ve Amerika’da hızla yayılan spinning akımı Türkiye’deki spor kulüplerinin de gözdesi.

Spinning 1991 yılında Amerika’dan yayılmaya başlayan bir spor dalı. Adı iki defa Race Across America’ya katılan Johnny G. Spinner’dan geliyor. Johnny G. Spinner, Amerika’nın doğu kıyısından batı kıyısına yapılan bisiklet yarışını kazanamayınca, bir yıl sonraki yarışa hazırlanmak için özel bir bisiklet tasarladı.

Diğer kondisyon bisikletlerinden farkı, bunun çok daha ergonomik olmasıydı. Gidonun tutuş konumu değiştirilerek, ayakta ya da oturarak pedal çevrilebiliyordu. Selesi boya göre ayarlanıyordu.

Spinner, garajına monte ettiği bisikletiyle karanlıkta günlerce pedal çevirdi ve şampiyonada ABD’yi bisikletle bir uçtan bir uca en çabuk geçen sporcu oldu. Başarısını borçlu olduğu özel bisiklet, Amerika’da yeni bir spor akımının doğmasına yol açtı: Spinning.

Basit ve eğlenceli bu spor dalı spor merkezlerinin çoğunda müzik eşliğinde uygulanıyor. Spinning’in kondisyon bisikletiyle yapılan egzersizlerden farkı, spor salonlarında kalabalık gruplarla, müzik ve hoca eşliğinde yapılması. Bu şekilde spor yapanların motivasyonu artırılıyor. Su içinde yapılanı bile var.

Kişiye göre ayar

Her sporda olduğu gibi, bisiklet kullanırken de dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Pedal çevirirken bisikletin boyunuza göre ayarlanması, ayağınızı pedala bağlayan iplerin sıkılması, sele üstünde dinlenme anında bacağın dizden kırık şekilde tutulmaması gibi. Ayarlamaların düzgün yapılmamış olması ağrılara ve dizkapağında rahatsızlığa neden olabiliyor. Vites ayarları, sele yüksekliği, duruş pozisyonları gibi durumlar kişiden kişiye göre değişiyor.

Pedal çevirin kilo verin

Eğlenceli ve rahatça uygulanabilen bir ders olan spinning, aynı zamanda kondisyonu ve kalbi de güçlendiriyor. Dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. Bisiklet üzerinde oturarak, ayakta, öne, arkaya ve yanlara doğru eğilip doğrularak kollar, göğüs kasları ve sırt da çalıştırılıyor. Bacaklara esneklik kazandırmanın yanı sıra maksimum düzeyde kalori yakma fırsatı veriyor. Çoğunlukla kadınların tercih ettiği bu spor bacak, baldır ve kalça bölgelerindeki yağları eriterek incelmesini ve sıkılaşmasını sağlıyor. Derslerin seviyesine göre harcadığınız kalori miktarı da değişiyor. 45 dakikalık bir derste 500 ila 900 arasında kalori yakmanız mümkün.

    
 
    
(Visited 663 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.