Sporla Barışmanızı Sağlayacak Öneriler

Günlük koşturmaca içinde spora vakit ayırmak pek de kolay olmuyor. Bazen yorgunluktan bazen de zamanı yetirememekten şikayet edip spor yapmaya birçok sebep sunsak da işin aslı; bunların hepsi bahane! Masa başında otururken, işe gidip gelirken bile çok basit değişikliklerle günlük rutininize sporu dahil edebilirsiniz. Sporla barışmanızı sağlayacak öneriler sayesinde hem daha sağlıklı hem de daha enerjik bir hayata adım atmış olacaksınız!

Spor kimileri için hayatın olmazsa olmaz bir parçası, kimileri içinse eziyet. İşte bu öneriler asıl sporu eziyet olarak görenler için çok faydalı olacak. Sporu sadece fazla kilolardan arınmak, yağ yakmak, kas yapmak yerine sağlıklı bir vücuda ve yaşam tarzına kavuşmanın önemli bir adımı olarak düşünmelisiniz. İşe bu düşünceyi kendinize kabullendirmekle başlarsanız, sporun aslında eziyet değil, günün en sevdiğiniz aktivitesi haline geldiğini anlayacaksınız.

Spor illa spor salonlarına girip şu kadar dakika koşu bandında, bu kadar dakika bisiklette diye geçip giden monoton ve kasvetli bir etkinlik olmak zorunda değil. Sporla barışmak için öncelikle nerede spor yapmayı sevdiğinizi düşünün! Siz en iyisi vakit kaybetmeden şu önerileri gözden geçirin…

1. Bu Yaştan Sonra Benden Geçti Diyenler İçin

Spor yapmanın yaşı yoktur…Ne zaman isterseniz spora başlayabilirsiniz. Spora başlamak az önce de belirtildiği gibi hemen gidip bir spor salonuna yazılmak değil, hangi spor dalından keyif alacağınızı düşünüyorsanız onu denemekten geçer. Kapalı alanlar yerine açık havada spor yapmayı seviyorsanız yürüyüş, koşu, bisiklet gibi aktiviteleri değerlendirin. Yaş konusunu kesinlikle dert etmemelisiniz; sağlık koşullarınız elveriyorsa asansör yerine merdivenleri kullanmayı denemelisiniz. Nereden başlayacağınıza karar veremezseniz bir uzmana danışabilirsiniz.

2. Spor Salonu Sevip İşten Geç Çıkanlar İçin

Group of four people spinning in the gym, exercising their legs doing cardio training

Spor salonlarının son yıllardaki popüler aktivitelerinden bir tanesi de spinning egzersizleri. Eğer spor yaparken motive edici ve yüksek sesli müzikler dinlemekten keyif alıyorsanız spinning sayesinde hafif loş ortamda iyice heveslenip spor yapabilirsiniz. Spinning, kişinin spor seviyesine göre değişebildiğinden uzmanlardan bu konuda destek alarak doğru yerden başlamalısınız.

3. Sporu, Spor Salonlarından İbaret Diye Düşünenler İçin

Spor yapmak denince aklınıza ilk olarak spor salonları geliyorsa hemen o düşünceyi kafanızdan savurun. Mesela bu düşünceden kurtulup harekete geçmiş sporseverlere parkın birinde grup halinde spor yaptığına tanık olabilirsiniz. Bu da size cazip gelmediyse o zaman yoga, pilates, tenis, yüzme gibi alternatifleri değerlendirin. Sonuçta bunlar da spor dallarından birkaçı değil mi? Neyi sevdiğinize karar verin ve hemen bir spor kursuna yazılın. Spor salonu değil; spor kursu 😊

4. Yeterince Zayıfım, Spora İhtiyacım Yok Diyenler İçin

İşte yaygın fakat yanlış düşüncelerden bir tanesi daha…Spor sadece zayıflamak için değildir! Vücut postürünü düzeltmek, esneklik kazanmak, yürüyüşü daha zarif ve narin hale getirmek için spor yapılabilir. Fazla kilolarınız tabii ki olmayabilir; sonuçta bu metabolizmayla alakalı…Fakat unutmayın; gelecekte metabolizmanız yavaşladığında hala zayıf kalmayı başarsanız bile vücudunuz sandığınız kadar dinç ve zinde kalamayabilir. Bu nedenle kiloyu bir kenara bırakıp kendinize zaman ayırmak için, duruşunuzu düzeltmek, esneklik kazanmak için örneğin yoga ve pilates gibi sporları düşünebilirsiniz. Ayrıca zayıf olmanın sıkı bir vücuda sahip olmak anlamına gelmediğiniz de herhalde biliyorsunuzdur. Sıkılaşmak ve selülit oluşumu, sarkma, kırışıklık gibi durumlara da meydan okumak adına spor yapmalısınız.

5. Spora Nereden Başlayacağımı Bilemiyorum Diyenler İçin

İsterseniz spor salonlarından destek alabilirsiniz ama evde, kendi imkanlarınızla spor yapmak için size sonsuz bir kaynaktan bahsedeceğiz: İnternet! Spora kendini adamış, sporu herkesin yapabilmesi adına, adım adım ve anlaşılır bir şekilde sunan çok sayıda sporcu var. Bunların videolarını izleyerek spora nereden başlayacağınıza karar verebilirsiniz. Benim telefonum elimden düşmez bari daha işe yarar hale gelsin diyenler içinse; mobil sağlık-fitness uygulamalarını denemelisiniz!

(Visited 36 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.