Ana Sayfa / Spor / Streç yapmak neden önemlidir?

Streç yapmak neden önemlidir?

Hepimiz streç yapmamız gerektiğini biliyoruz ancak bunu yapmak yerine çoğumuz işin eğlenceli kısmına (egzersiz, koşu gibi) daha fazla zaman ayırız. Ancak sporun en önemli parçalarından olan streçi yapmak için bir sürü sebep var. Bunlardan bazılarını yazımızda sizinle paylaşmak istiyoruz.

Kas Gelişimini Artırır;
Eğer kas yapmak için vücut çalışıyorsanız streç sizin için çok önemli. Streç sizin sağlam bir kas yapısına sahip olmanıza ve kaslarınızı uzatmanıza yardımcı olur.

Hareket çeşitlililiğini arttırır;
Streç yapmak sadece antreman esnasında hareket çeşitliliğinizi arttırmakla kalmaz gündelik yaşamınızda da size hareketlerinizde yardımcı olur. Bacaklarınızı yükseye kaldırmak gibi hareketleri daha kolay yapabilirsiniz.

Yaralanmaları Azaltır;

Kas yapısını uzatmasından ötürü streç yapmak yaralanma şansınızı azaltır. Herhangi bir terslikle karşılaştığınız zaman kaslarınız çekme yapmaz ve yırtılmaz.

Sizi Isıtır;

Streç yapmak bir ısınma yolu olarak kullanılabilir ve kan akışını kolaylaştırır. Kan akışının kolaylaşması kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

Duruşunuzu Düzeltir;
Streç yapmak kaslarınızı esnettiği için duruşunuzu düzeltir Yoga ve Platest de gördüğümüz streç hareketleri, ağrılarla mücadelede de size yardımcı olur.

Peki ya esnemenin eksileri nelerdir ? ;
Saydığımız bu kadar iyi özelliğine rağmen doğru yapılmadığı zaman streçin bazı kötü yanları ortaya çıkabilir. Yanlış yapılan streç ağrıları azaltmada size yardımcı olmaz hatta daha kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrıca her şeyin bir sınırı, ölçüsü olduğunu da unutmamak gerekir. Strecin fazlası da zararlar doğurur. Tempolu koşu gibi bazı sporlarda streçi kısa tutmak daha makbuldür. Dahası ağrılara sebep olan streç eklemlere ve kaslara zarar verebilir.

Sonuç Olarak;
Bazı sakıncaları olmasına rağmen yine de kas gelişimi, duruş ve esneklik bakımından pek çok faydaları vardır ve ısınmadan streç yapmadan spora başlamak doğru bir hareket değildir.

   
   
(Visited 1.866 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Koşmak mı Yürümek mi?

Koşmak Zararlı Mıdır? Son günlerin tartışma konusu yürümenin koşmaya kıyasla çok daha faydalı olduğu yönündedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir gecede Milyoner olan Bitcoin Zenginlerinden biri olabilirsin! 
ÜCRETSİZ HESAP AÇ