Stres, Ölümcül Tehlike

Her bireyin stresi kaldırabilme kapasitesi farklıdır. Stresi kaldırmaktan kasıt herhangi bir duygusal yıpranmaya sebep olmadan stresle başa çıkabilmektir. En mutlu ve sorunsuz kişiler bile zaman zaman kendilerini aşırı stresten dolayı mutsuz hissedebilirler. Bu yüzden, sorunlar ile başa çıkma yolları geliştirilmeli ve hayatınıza uyum içinde devam edebilmelisiniz. Öte yandan şunu da eklemek gerekir ki stres bağımlılığa sebep olabilir.

Eğer hayatınız düzene girdiğinde ve ortada kafaya takacak herhangi bir problem kalmadığında problem yaratmaya veya sorun bulmaya odaklanıyorsanız siz stress bağımlısı olmuşssunuz diyebiliriz.

Eğer stres bağımlısıysanız, kendinizi bundan kurtarmak zorundasınız. Bunun için çeşitli yollar deneyebilirsiniz. Mesela sizi rahatlatan mutlu eden kişilerle sohbet edin, belirli zamanlarda cep telefonunuzu kapatın, yogaya başlayabilirsiniz. Zaman zaman küvetinizi doldurun ve keyfin çıkarın. Çünkü stresin bazı çeşitleri sağlığınızı bozacağı gibi akıl sağlığınız için ölümcül bile olabilir.

Kümülatif Stres;
Bu stres çeşidi zaman içinde ve yavaş yavaş gelişir. Küçük olaylar stresi tetikler ve oluşan stres dayanılamaz bir hal alır. Bu çeşit stres yeni emekli olmuş kişilerde görülebilir. Bu kişiler emekli maaşı alıyor olsalarda çalışma hayatındaki yıllarını özleme eğilimi gösterirler. Ufak bir düşünceyle başlayan stres kıvılcımı zamanla alevlenir ve dayanılmaz bir hale gelebilir.

Kronik Stres;
Birçok insan kolay kolay kurtulamadıkları streslerle karşılaşırlar. Sabah kalktığınızda veya akşam yatmadan evvel hep problemi düşünürsünüz. Bu kronik strese örnek bir durumdur, her zaman sizinle olan stresdir. Bu tip stresten muzdarip kişiler hayatlarındaki problemleri ve rahatsızlıkları kafaya takarlar. Ayrıca bu kişiler küçük problemler karşısında bile çabucak sinirlenebilirler.

Kronik stresin sebebleri arasında;
• Borç
• Gürültücü komşular
• Obezite
• Aile içi şiddet
• Parasal sıkıntılar
• Sürekli bozulan, problem çıkaran bir araba
• Suç oranı yüksek bir muhitte yaşamak
• Geleceği belli olmayan bir iş, bulunmaktadır.

Katastrofik Stres;
Beklenmedik bir travmatik olay karşısında kişilerin yaşadıkları strestir. Doğal afetler, terör olaylarına maruz kalmak gibi olaylar karşısında birçok kişi derin yarala-r alır. Bu çeşit stres en ciddi olanıdır. Çok derin yaralar bırakabilir ve kurtulması oldukça zordur. Sevdiğiniz birini kaybetmekte bu çeşit stres arasında yer alır ve bundan kurtulmak yıllar alabilir. Bu tip durumlarda genelde tıbbi destek almak en iyisidir.

Kontrol Stresi; 
Hayatımızda olup biten herşeyi kontrol etmeyi severiz. Bu bize kendimizi daha güçlü ve güvende hissettirir. Ancak sorun şu ki bazı durumlarda kontrol bizim elimizde değildir. Normalde neşeli ve rahat olabilirsiniz tabiki kontrol sizde olduğu sürece. Ancak kontrol elden gittiği zaman oldukça mutsuz, huzursuz ve hatta kendinizi baş ağrıları içinde buluyorsanız bu tip strese maruz kaldınız demektir.

Stresle mücadele herkesin tek başına yapabileceği bir şey değildir, çok geç olmadan profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin.

   
  
(Visited 370 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.