Stresten Kurtulun – İşte Size Stresten Kurtulmanın 5 Kolay Yolu!

Hayatımızın her alanında bizi strese sokacak unsurlar var ama aslında stresten kurtulmanın da birçok yolu var. Çoğumuz stresle baş etmekte belirli taktikler kullansak da, uzmanlar stres için bir eylem planı uygulamamızı ve stresle başetmenin değişik yollarını uygulamamız gerektiğini söylüyorlar.

Stresle başetme eylem planınızda önceliğiniz kronik stresle başetmek için hızlı ve etkili taktikleri uygulamak ve vücudu stresin zararlı etkilerinden, vücudumuz zarar görmeden kurtarmaktır.

İşte stresle başetmede uygulayabileceğiniz 5 yöntem:

Nefes Egzersizleri;
Stres yönetimi ve rahatlama egzersizlerinin başında nefes egzersizleri gelmektedir. Nefes egzersizlerini istediğiniz yerde, istediğiniz zaman, hiçbir ekipmana sahip olmadan ve ücretsiz yapabilirsiniz. Ayrıca nefes egzersizlerini diğer stresle mücadele yöntemleriyle de birleştirebilirsiniz.

AKR;
Aşamalı Kas Rahatlatma egzersizleri çabuk öğrenebileceğiniz, pratik ve vücudunuzdaki kasların çoğunu rahatlatabileceğiniz egzersiz teknikleridir. Bu yazımızda yeralan tüm egzersizler gibi AKR de vücudunuzu stresten çabuk bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olur. Özellikle uyumak isteyip uyuyamadığınız zamanlarda çok işinize yarar.

Mini-Meditasyon;
Meditasyon stresle başetmede önemli bir yere sahiptir çünkü hem sizi stresten kurtarır hem de gelecekte karşılaşacağınız stresli durumlarda stres sensörü olarak görev yapar. Birçok insan meditasyon yapmaktan kaçınır çünkü meditasyon tekniklerini öğrenmenin uzun zaman aldığını ya da illaki düzenli olarak meditasyon yapmak zorunda olduklarını düşünürler. Aslında düşünülenin aksine meditasyon yapmayı öğrenmek çok kolaydır. Ayrıca 5 dakika bile meditasyon yapmak çok fark yaratacaktır.

Aromaterapi;
Çalışmalar bazı aromaterapilerin stresle mücadelede etkili olduğunu göstermiştir. Çok rahatlatıcı ve keyifli olan aromaterapi için çok fazla efor sarfetmenize de gerek yok.

Egzersiz;
Egzersiz stres yönetimi için harika bir tekniktir, bütün vücudunuzu rahatlatır ve stresin kötü etkilerini yok etmeye yardımcı olur. Egzersiz kafa dağıtmanıza yardımcı olduğu gibi endorfin salgılamanıza da sebep olur. Maalesef egzersiz yapmak diğer yöntemler kadar pratik değildir. Zaman ayırmanız gerekir, ayrıca terleyeceğiniz için aynı kıyafetlerle ve duş almadan hayatınıza devam edemezsiniz. Ancak şunu herzaman hatırlamak gerekir ki; kısa zamanlı bir egzersiz bile sizi stresten kurtarır.

Gülmek;
Gülmenin belki vücudumuza ne kadar faydalı olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Ancak gülmek sizi stresten kurtarır ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmenizi sağlar. Stresli olduğumuz zaman nasıl gülebiliriz diye sorabilirsiniz. Sadece yüz ifademizi kullanarak bile gülmeye çalışmak bir süre sonra gerçekten gülmenize neden olacaktır.

(Visited 522 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.