Suçluluk Hissi ve Endişe ile Baş Etme

Suçluluk duygusunu ve endişeyi illaki negatif hisler olarak düşünmemeliyiz. Suçluluk duygusu, problem yaşadığınız kişi ile ilişkinizin daha iyi olmasını sağlayabilir ve endişe de sizi kazalara karşı koruyabilir. Endişe ayrıca çoğu zaman sizi hata yapmaktan da kurtarır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki bu duygular, hayatınızın büyük bir çoğunluğunu kontrol altına almaya başladığında takıntıya dönüşür ve sizi yıpratmaya başlar.

Peki, bu hislerden nasıl kurtulabiliriz;

1. İçinizde sürekli barındırdığınız suçluluk hissini hayatınızı daha iyiye götürmek için kullanın. Suçluluk duygusu bazen insanların hayatını pozitif yönde etkileyebilir. Mesela karısını aldatmış bir adamın, bu suçluluk duygusuyla evliliğine ekstra önem vermesi suçluluk duygusunun nasıl pozitif bir şekilde kullanılabileceğine güzel bir örnektir.

2.Suçluluk duygusunun sizi götürebileceği depresyon ve hiçlik duygusuyla baş etmeye çalışın. Kendinizi affedin ve hatalı olduğunuz kişiden af dileyin. Zararınızın dokunduğu kişiye hatanızı telafi edecek eylemlerde bulunun. Negatif duyguları pozitif eylemlere dönüştürün.

3Sizi nelerin endişelendirdiğinin analizini iyi yapın. Eğer bunlar artık endişe boyutundan çıkıp takıntı haline dönmüşse hemen önlemler alın. Endişe korkudan beslenir. Endişe kısır bir döngüdür sizi içine çekmesine izin vermeyin.

4Kafanızda kurduğunuz sizi endişeye sürükleyen duygular yerine kendinizi olumlu düşüncelere yönlendirmeye çalışın. Kafanızda kurmak yerine akılcı çözümlerle kendinizi rahatlatın. Kafanızda sürekli uçağı kaçıracağınız endişesi varsa normalden daha erken saatte yola çıkın.

5Kendinize bir zaman dilimi belirleyin ve günün her anında karşılaştığınız ve sizde endişeye sebep olan olaylar hakkında düşünmek için belirlediğiniz zaman dilimini bekleyin. Böylelikle sürekli endişeli olmaktan kurtulabilirsiniz.

6Unutmayın endişe olayları sürekli kontrol altında tutmak isteğinden kaynaklanır. Ancak unutmayın ki gelecek hakkında endişelenirken anı kaçırıyorsunuz. Size anı yaşamanızda yardımcı olacak ve sizi rahatlatacak yöntemler deneyin. Örneğin meditasyon yapın, dans edin veya egzersiz yapın.

   
   
(Visited 845 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.