Teknoloji Çağı Hastalığı Nomofobi Nedir?

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe yaşam şekilleri de değişiyor. Özellikle çocuklar ve gençler için teknolojik cihazlar birer gereklilik haline geliyor. Fakat bu durum ne yazık ki teknoloji bağımlılığı gibi son derece olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor ve sonuç olarak da pek çok korku ortaya çıkabiliyor. Bu sonuçlardan bir tanesi de şüphesiz ki nomofobi. Peki, nomofobi nedir? İşte nomofobiyle ile ilgili merak edilen her şey!

Nomofobi nedir?

“No mobile phobia” kalıbından türetilmiş olan nomofobi, cep telefonu ile sağlanan iletişimden kopmaktan aşırı olarak korkmak yani bir şekilde cep telefonundan mahrum kalmak anlamına geliyor. Modern çağın en yeni sendromlarından bir tanesi olan nomofobi, özellikle akıllı cep telefonu kullanımının artış yaşaması ile birlikte daha yaygın hale gelmeye başladı. Ulaşma ve ulaşılabilir olma isteği akıllı cep telefonlarının da baş tacı edilmesine neden oldu. Bu nedenle de telefonsuz kalmaktan ve telefon ile iletişim kuramamaktan dolayı kişiler büyük bir psikolojik gerginlik yaşayabiliyor. Henüz bu fobiyi yaşayanların kişilikleri ile ilgili yeterli bilgi olmasa da uzmanlara göre söz konusu sendrom başparmak nesli adı verilen gençlerde daha sık şekilde ortaya çıkıyor.

Nomofobi belirtileri

“Nomofobi nedir” sorusuna cevap verdikten sonra bir de nomofobinin belirtilerine göz atalım;

  • Kişi, telefonu olmadığında kendirlini eksik hissederek boşluğa düşer,
  • Telefonu yanında olsa bile obsesif bir şekilde kontrol eder,
  • Şarjı bittiğinde kendini aşırı derece çaresiz hisseder,
  • Telefonunu bir yerde unutması ya da telefonun arızalanması durumunda telefonunu kullanamamaktan korkar,
  • Telefonu olmadığında kalp çarpıntısı, baş dönmesi, mide krampları ve nefes alma zorluğu gibi rahatsızlıklar yaşayabilir.

İnsanlar neden korkuyor?

Cep telefonu bağlantısını kaybetme korkusunun altında yatan şeyin bağımlılık olduğunu söylemek mümkün. Sosyal medya ve cep telefonu bağımlılığı da tıpkı diğer bağımlılıklarda işleyen mekanizma gibi işliyor. Kişi bağımlı olduğu şeye ulaşamadığında nasıl yoksunluk çekiyorsa, nomofobide de cep telefonuna ulaşamadığında bu yoksunluğu yaşıyor. Bu bağımlılığı tetikleyen şey ise şüphesiz ki modern çağın beraberinde getirmiş olduğu korku, yalnızca ve izolasyon gibi duygular.

Nomofobi ve sosyal medya arasındaki ilişki

Teknolojik cihazlar ve sanal ağlar artık iletişimin de ötesinde bir temas biçimi haline geldi. Telefonlar aracılığı ile sosyal medyayı takip ederek gelişmeleri anında öğrenmek, başkalarının hayatları hakkında bilgi sahibi olmak ve aynı zamanda görünür olmak bu bağımlılığın tetiklenmesine neden oluyor. Telefonla internete kolay bir şekilde ulaşabiliyor olmak bu fobiyi besleyen en önemli kaynaklardan bir tanesi.

Nomofobinin çözümü nedir?

Öncelikle kişilerin bunu bir sorun olarak kabul etmesi ve bu durum ile ilgili bir farkındalık geliştirmesi gerekir. Bağımlılık her neye olursa olsun bağımlılıktır. Cep telefonları günümüzde her ne kadar her işi yapmamıza olanak tanıyarak bize kolaylık sağlıyor olsa da gerçek ilişkilerin yerini kesinlikle tutamaz. Kişilerin hayatlarındaki boşluğun ikamesi olarak cep telefonunu görmesi ve ona bağımlı hale geldiğini anlaması, bu konuda hayatını değiştirerek yenilemesi için büyük bir fırsat olabilir. Bu noktada ruh sağlığı uzmanları en iyi yararı sağlayacak olsa da öncelikle kişilerin kendini kontrol etmeyi öğrenmesi son derece önemli.

Teknoloji detoksu bir çözüm olabilir!

Nomofobi nedir sorusuna cevap verdikten sonra nomofobiye sahip olduğunu düşünen kişiler bir çözüm yolu aramaya başlıyor. Bu noktada pek çok basit yönteme başvurmak mümkün ve işe ilk olarak teknoloji detoksundan başlanabilir. Telefonu evde bırakarak başlayacağınız bu detoks ilk zamanlarda zor olabilir ancak bunun büyük bir konfor olduğunu zaman içerisinde anlayabilirsiniz.

Telefonunuzdan uzak geçirdiğiniz bir gün içerisinde insanların duygularını daha kolay ve daha samimi bir şekilde anlayabilir, onların hislerine ortak olarak güzel bir iletişim kurma şansın sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra gökyüzünün, ağaçların, çiçeklerin ve hatta çimenlerin daha farklı göründüğüne şahit olabilirsiniz. Kısacası yolda yürürken telefonunuza baktığınız için dikkat etmediğiniz detay, telefonunuz olmadığında size daha güzel ve çekici gelebilir. Telefonunuza daha az vakit ayırarak hem insan ilişkilerini kuvvetlendirebilir hem de doğanın tatmadığınız güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Ayrıca ihmal ettiğiniz aileniz, arkadaşlarınız ya da diğer sevdikleriniz için bu şekilde daha fazla zaman ayırabilir ve sosyalleşebilirsiniz.

(Visited 100 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.