Tembellikten Kurtulmanın Yolları – 11 adımda anlatım

Tembel olmak hayatınızı çekilmez bir hala sokabilir. Düşük motivaston, asık surat ve umutsuz bir hayat tarzından sıkıldınız mı? Tembellikten kurtulmanın yolları sanıldığı kadar da zor olmasa gerek. Hadi kalkın ve kendinize bir çeki düzen verin. Aşağıdaki yazımızı okuyup, tembellikten kurtulmanın yollarını uygulayabilirsiniz.

1. Uyku: Uykunuzu bir düzene sokmanın zamanı geldi.

Canınız ne zaman isterse uyuma dönemini malesef sonlandırmanız gerekiyor. Günde en fazla sekiz saat olmak üzere en geç saat 23:45 te başınızı yastığa koymalısınız. İlk zamanlar uyuyamıyacaksınız ancak bir süre sonra uykunuz düzene girecektir. Hemen vazgeçmeyin…

tembellik-uyku

2. Yüzünüzü yıkayın:

Sabah kalkar kalmaz mutlaka yüzünüzü soğuk su ile iyice yıkayın. Bu sizin hemen ayılmanızı sağlayacaktır. Eğer mümkünse kalkar kalkmaz duş almanız daha da faydalı olacaktır.

tembellik-yuz yıkama

3. Egzersiz yapın:

Temebelliktan kurtulmanın yolları sayıldığında hiç şüphesiz başı spor çekmektedir. Tembel kişiler spor yapmadan önce hep ne kadar yorulacaklarını düşünür fakat bilinmelidir ki spordan sonra kendinizi hiçte bu kadar dinç hissetmemiş olacaksınız. Kilometrelerce koşmanıza yahut ağırlık kaldırmanıza hiç gerek yok. Kalkıp duş aldıktan sonra çekebileceğiniz kadar şınav çekin farkı göreceksiniz.(Not duştan önce şınav çekmeniz size çok zor gelecektir dolayısıyla duştan sonra çekmeniz de fayda vardır zira şınav çok terletmez)

şınav

4. Yemek alışkanlıkları:

Sebze ağırlıklı yemekler seçmeniz üzerinizdeki ağırlığı alacaktır. Kesinlikle fast food yemeyi bırakmalısınız. Bol sebze ve meyve yemek kendinizi dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

tembellik-fast food

5. Depresyon:

Eğer durumunuz biraz daha kötü gibiyse mutlaka bir psikologa görünmenizde yarar vardır çünkü depresyon halinde olma ihtimaliniz var.

tembellik-depresyon

6. Ev temizliği ve ütü:

Evet yanlış okumadınız ev temizliği ve ütü. Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki özellikle ev temizliği yapmak adeta sizde meditasyon etkisi yaratacaktır. Kafanızı boşaltacağınız gibi ayrıca spor yapmış olacaksınız :)

tembellik-ev-temziligi

7. Müzik:

Şu depresif müzikleri bir kenara bırakın allah aşkına. Arabesk vaya slow müzik bir süre dinlemeyin. Haraketli müzikler dinlemeniz sizi enerjik bir ruh haline sokacaktır.

tembellik-hareketli-muzik

8. Arkadaşlarınız:

Yazımda benim için en önemli maddeye sıra geldi: arkadaşlarınız. Modunuzu aşağıya çekecek, kendinizi kötü ve çaresiz hissettiren arkadaşlarınızdan bir süre uzak durun, yaşayacağınız değişime inanamayacaksınız. Unutmayın ki mutsuz insanlar herkesin kendileri gibi mutsuz olmasını isterler.

tembellik-arkadas

9. Şikayet etmek:

Gün içinde sürekli şikayet ediyorsunuz değil mi? Belki de haklısınız. Her şey yanlış gidiyor…Ama inanın sürekli söylenmeniz sizi daha da kötü etkiliyor. Artık olumsuz şeyler söylemeyi bırakın.

tembellik-soylenmek

10. İzne çıkmak:

İşinize bir süre ara vermek veya iş değişikliği, sizi eski enerjik halinize döndürebilir. Unutmayalım ki değişiklik insan motivasyonunda çok önemli bir faktördür. Çalıştığınız şirketi, departmanı veya sektörü değiştirmeniz sizi bambaşka biri haline getirebilir.

tembellik-ara-vermek

11. Azar azar:

Yapacağınız şeyleri hep azar azar yaparak başlamaya dikkat edin. Yazımız sizi motive etmiş olabilir ama fili birden yutmak yerine dilimleyerek yemekte fayda var. Sizin için en basit olan maddelerden başlamanız sizin yaranıza olacaktır.

(Visited 2.118 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.