Terden Kurtulmanın Basit Yöntemleri

Terlemek sağlığınız açısından yararlıdır. Vücuttaki sıvıyı ter bezleriyle vücuttan atma ile gerçekleşen bu süreçte vücudunuz sıcağa, egzersize veya strese tepki verir. Terleme aslında vucüdun ısısını dengeleme yöntemidir.

Ancak terin bakteriyle birleşmesi sonucu oluşan istenmeyen ter; kötü kokmanıza ve giyisilerinizin zarar görüp sararmasına yol açabilir. Hatta birçok kişi elbiselerinin yıkama sonrasında bile çok kötü koktuğunu farkeder. Üzülmeyin! Bu çok rastlanılan sıkıntıyı hafifletmenin yolları mevcut… İşte size birkaç ipucu;

1. Elbiselerinizi güneşin altında kurutun.  Bu basit yöntemle beraber elbisenizin kumaşı taze havayla beraber havalanacaktır. Kıyafetleri odanıza astığınıza, koku ipliklerin içinde hapsolur ve elbiselerinizde koku bir türlü geçmez.

2. Bir tatlı kaşığı amonyağı yarım bardak oda sıcaklığındaki suya katın ve iyice karıştırın. Bu karışımı elbisenizdeki ter lekeli kısma dökün ve bir saat bekledikten sonra yıkayın.

3. Çamaşır makinası deterjanınıza iki bardak sıcak soda ekleyip sorunlu kıyafetlerinizi yıkayın. Tüm kumaşlar için geçerli bu yöntem basit olduğu kadar etkilidir de.

4. Bir fincan elma sirkesini zarar görmüş bölgeye yedirin ve bir gece bekletin. Sabah çamaşır makinasına atın ve sonra güneşte kurutun.

5. Kıyafetlerinizin sararmış koltuk altı bölgesini saf alkolle iyice ovalayın ve 2-3 saat beklettikten sonra sıcak su ve deterjanla yıkayın.

6. Bir kaşık tartarı 3 tane aspirinle beraber içinde sıcak su olan bir kapta ezin. Diş fırçası yardımıyla problemli bölgeye bu karışımı uygulayın ve 20 dakika sonra kıyafetinizi yine sıcak suda deterjanla beraber yıkayın.

7. Koltuk altlarınızı devamlı waxlayın. Wax terlemeyi azaltacağı gibi elbisenize gelecek zararlarıda önleyecektir ayrıca bu bölgenizde oluşacak bakterilerin de beslenme yollarını kapatacaktır.

   
   

(Visited 739 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.