Tırnak Bakımı İçin Önemli İpuçları

Ellerimiz her zaman göz önünde olan ve aynı zamanda pek çok yüzey ile temas ederek zarar görmeye en yatkın olan bölgelerdir. Bu nedenle ellerimizin güzel bir görüntüye sahip olması ve bakımlı olması son derece önemli. Ellerde ilk olarak dikkat edilen nokta ise şüphesiz ki tırnaklar. Peki, tırnakların sağlıklı ve bakımlı olması için neler yapılmalı?

Tırnak bakımı sadece güzellik merkezlerinde yapılabilecek bir işlem değildir. hali hazırda evinizde bulunan malzemeler ile ya da çeşitli uygulamalar ile tırnak sağlığınızı koruyarak tırnaklarınıza güzel bir bakım yapabilirsiniz. Tırnaklar düzenli bakım ister ve bakım aksatıldığı takdirde kötü görüntüler ortaya çıkabilir. Sizler de tırnak sağlığına ve bakımına önem veriyor ancak güzellik merkezlerinde hem para hem de zaman kaybetmek istemiyorsanız bu tavsiyelere uyabilirsiniz. İşte, tırnak bakımı hakkın oldukça işinize yarayacak olan ipuçları!

Tırnak bakımı için ilk ve en önemli adım: Nemlendirme!

Öncelikle vücudumuzun her noktasının olduğu gibi tırnaklarımızın da nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. ellerinizi her yıkamadan sonra mutlaka nemlendirmelisiniz. Bu şekilde cildinizin kurumasını önleyerek tırnaklarınızı güçlendirmiş olursunuz. Kış aylarında tırnaklarınızı soğuktan korumanız gerekirken yaz aylarında da klorlu su ve güneş ışığından korumalısınız. Eğer koruyamıyorsanız düzenli bir şekilde nemlendirmelisiniz. Aksi takdirde yaz kış demeden hem elleriniz kuruyup çatlayacak hem de tırnaklarınız güçsüz kalıp kırılmaya başlayacaktır.

Tırnak makası kullanımına dikkat!

Eğer tırnaklarınızı köküne kadar kesmek istemiyorsanız tırnak makası kullanmamaya dikkat edin. Bunun yerine bir törpü yardımıyla tırnaklarınızı dilediğiniz uzunluğa getirebilir ve onlara dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Aksi takdirde tırnak makası tırnaklarınızı güçsüzleştirecektir ve tırnaklarınızın hem kırılmasına hem de yüzülmesine şahit olabilirsiniz.

Oje tutkunlarından mısınız?

Eğer oje sürmeden bir gün bile geçiremiyorsanız tırnaklarınızın sağlığına da dikkat etmelisiniz. Oje sürmeden önce mutlaka koruyucu baz kullanmalısınız. Eğer bu uygulamayı es geçerseniz tırnaklarınız sararır, kuru ve cansız bir hale gelir. Tırnak bazı sayesinde tırnakların nefes almasını sağlayabilir ve aynı zamanda içeriğindeki pek çok besleyici madde ile tırnaklarınıza bir nevi bakım yapmış olabilirsiniz. Günümüzde her kozmetikçide bu koruyucu bazlardan bulabilirsiniz.

Tırnaklarınızın bakımını ertelemeyin!

Yüzünüz ya da saçınız için ne kadar uğraşıyorsanız tırnaklarınız için de o kadar uğraşmalısınız. Boş vaktinizde nemlendirici krem ya da vazelin ile tırnaklarınıza masaj yapabilir ya da gece yatarken ellerinizi iyice kremledikten sonra eldiven giyerek uyuyabilirsiniz. Bunlar tırnakları güçlendirecek basit uygulamalardır. Eğer yoğun bakımlar için vaktiniz yoksa sadece bu uygulamaları yapabilirsiniz.

Güzel tırnaklara sahip olmak için küçük püf noktalar ve tavsiyeler!

 • Haftada en az bir kez tırnaklarınızı törpüleyin. Bu şekilde tırnaklarınızı güçlendirir ve çatlakları önlersiniz.
 • Tırnaklarınızın üst derisini kesmek yanlıştır çünkü bu deriler tırnakları mikrop ve bakterilerden korur. Krem ile yumuşatarak derileri nazik bir şekilde geri itebilir ve görünmemelerini sağlayabilirsiniz.
 • Ellerinizi yıkadıktan sonra özellikle tırnaklarınızı özenle kurulamalısınız. Bu şekilde tırnaklarınız yumuşamaz ve kolayca kırılmaz.
 • Ellerinizi günde iki kez nemlendirin.
 • Oje ve aseton kullanımına dikkat edin. Ojeyi çıkardıktan sonra başka bir oje sürmeden önce biraz bekleyin, tırnaklarınız biraz nefes alsın. Ayrıca aseton içermeye oje çıkarıcıları da tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.
 • Tırnaklarınızın güçlenmesi için A vitamini içeren besinler tüketin. A vitamini tırnakların sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzamasını sağlar.
 • Tırnaklarınızda sararmalar olursa elma sirkesi sürmeyi deneyin. Sirke tırnakları beyazlatırken aynı zamanda güçlendirecektir.
 • Tırnaklarınızı güçlendirmek için ojenin içine birkaç damla sarımsak suyu karıştırabilirsiniz. Ayrıca sarımsağı ezerek tırnaklarınıza da uygulayabilirsiniz.

Tırnak sağlığı için yapmamanız gereken şeyler!

 • Öncelikle tırnaklarınızı bir alet olarak kullanmamalısınız. Kavanoz açmak, leke kazımak ve çatlak temizlemek için tırnaklarınızı kullanmayın. Bunları yapabileceğiniz pek çok ürün mevcut.
 • Sık sık ev işi yapıyorsanız hem elleriniz hem de tırnaklarınız tehlikede demektir. Olabildiğince eldiven kullanmaya çalışın ve kimyasallara çıplak elle dokunmaktan mutlaka kaçının. Temizlikten sonra ellerinizi güzelce temizledikten sonra da kuvvetli bir nemlendirici ile mutlaka nemlendirin.
 • Tırnaklarınızı yemek ya da sürekli ağzınızda tutmak tırnak sağlığı için son derece tehlikelidir. Tükürük tırnakları yumuşatır ve sonrasında tırnaklar güçsüz hale gelerek daha çabuk kırılmaya başlar.
(Visited 128 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.