Ana Sayfa / Sağlık / Tiroid Probleminiz Olduğunu Gösteren “Top 10” Belirti

Tiroid Probleminiz Olduğunu Gösteren “Top 10” Belirti

Birçok kişinin tiroid problemi var ancak çoğunun henüz bundan haberi yok. Kelebek biçimindeki tiroid bezleri boyun bölgesinde bulunur ve metabolizmanın patronudur. Tiroidiniz çalışmadığı zaman sağlığınızı birçok açıdan etkiler; kilo, depresyon ve enerji düşüklüğü gibi birçok probleme neden olur.

Kontrol altına alınmamış tiroid obezite, kalp problemleri, depresyon, anksiyete, saç kaybı, cinsel isteksizlik, kısırlık ve diğer birçok probleme sebep olur.

Tiroid problemim var demek için illaki bütün belirtilere sahip olmanız gerekmez, ancak tiroid probleminin işareti olan “Top 10” belirtiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Yorgunluk; Kalktığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, 8-10 saatlik bir uyku size yetmiyorsa, gün içinde uyuma ihtiyacı hissediyorsanız sizde tiroid problemi olabilir.

2. Kilo Problemleri

3. Depresyon ve Anksiyete

4. Kolestrol Problemleri; Eğer yüksek kolestrolünüz varsa, egzersiz yapmanıza ve kolestrol haplarına rağmen kolestrolünüz hala yüksek seviyelerde ise sizde tanısı konulmamış tiroid problemi olabilir. Çok yaygın olmamakla beraber düşük kolestrol hiper-tiroidin bir göstergesi olabilir.

5. Aile Geçmişinde Tiroid Problemleri Bulunması

6. Adet Kanaması Düzensizlikleri ve Kısırlık

7. Bağırsak Problemleri; Uzun süren kabızlık hipo-troidle, ishal ise hiper-tiroidle ilgili olabilir.

8. Saç ve Cilt Problemleri

9. Boyun Ağrıları / Boyun bölgesinde genişleme; Eğer tiroid bezlerinizde büyüme olmuşsa evde yapabileceğiniz basit bir test önermek istiyoruz size. Ancak şunu da eklemek isteriz ki eğer bu testte problem yokmuş gibi görünüyorsa bile tiroid problemi olduğunu gösteren diğer şikayetleri gözardı etmeyin ve mutlaka bir uzmana danışın.

10. Kas ve Eklem Ağrısı, Sinirucu / Tendon Problemleri

Buyrun size triod için kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir test.

Testin Adımları;
• Bir el aynası alın ve boyun bölgenizi (adem alması ve hemen üstünü) görebilecek şekilde tutun. Bu bölge tiroid bezlerinin bulunduğu bölgedir.
• Tiroid bölgesine bakacak şekilde başınızı arkaya eğin.
• Bir yudum su alın ve yutun.
• Suyu yutarken tiroid bölgenize bakın ve herhangi bir çıkıntı, genişleme veya normalden farklı bir durum olup olmadığına bakın.
• Bu işlemi birkaç kez uygulayın.
• Eğer bir problem görüyorsanız hemen bir doktora başvurun. Tiroid bezlerinizde büyüme olmuş ya da tiroidinizde nodül olabilir.

   

   

(Visited 311 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.