Topuk Çatlağı Nedenleri ve Tedavisi

Topuk çatlağı son derece yaygın bir cilt problemi haline gelmiştir. Topuklarda oluşan çatlaklar derin olduğu takdirde kişi ayaktayken ya da topuğa baskı uygulandığı durumlarda ciddi anlamda acı çekebilir. Bu topuk çatlakları tedavi edilmezse daha da derinleşerek kanama ve enfeksiyon gibi durumlara da neden olabilir. Özellikle bağışıklığı zayıf olan kişiler için bu çok tehlikeli bir durumdur.

Topuk çatlağı nedenleri

Topuk çatlaklarının en yaygın sebebi cilt kuruluğudur. Genellikle topuklar üzerine fazla baskı uygulandığında ortaya çıkan bu çatlaklar uzun süreli yürüyüşler ve fazla ayakta kalma sebepleri ile de kendini gösterebilir. Topuk çatlaklarının diğer sebepleri ise şunlardır:

  • Aşırı kilo: Aşırı kilolu kişilerde fazla kilolar ayak altına fazla basınç uygulanmasına sebep olur ve topukta açılmalar meydana gelebilir. Deri esnek olmadığı takdirde uygulanan bu basınç çatlamalara da sebep olabilir.
  • Şeker hastalığı (Diyabet): Şeker hastalığı yani diyabet daha az terlemeye neden olduğu için cildin pek çok kısmı kuruyabilir. Topuklarda da bu sebeple kurumalar yaşanabilir ve sonuç olarak topuklar çatlayabilir.
  • Arka kısmı açık olan ayakkabılar: Arka kısmı açık olan ayakkabı giymek topuk çatlaklarına neden olabilir. Bu ayakkabılar nedeniyle topuğun altındaki yağlı tabaka iki tarafa ayrılabilir ve sonrasında da çatlayabilir.
  • Düzensiz çalışan ter bezleri: Ter bezlerinin aktivitesinin azalması deride kuruma ve çatlamaya neden olabilir.
  • Deri hastalıkları: Egzama ve sedef gibi deri hastalıkları cildin kurumasına yol açtığı gibi topuk çatlamalarına da neden olabilir.

Topuk çatlağını tedavisi

Topuk çatlakları zararsız gibi görünebilir ancak fark edildiği anda tedavi edilmelidir. Bu noktada tıbbi yöntemler tercih edilebileceği gibi aynı zamanda pek çok doğal yöntem de tercih edilebilir. İşte topuk çatlağı için alternatif tedavi yöntemleri!

Tıbbi tedavi

Genellikle ayak hastalıkları uzmanları topuktaki kuruma nedeni ile sertleşen dokunun alınmasını tavsiye eder. Sert kısım alındıktan sonra eğer ağrı meydana gelirse genellikle çatlakların birleşmesini sağlayacak olan sargı kullanılır. Ayrıca bir diğer tıbbi tedavi yöntemi de doku yapıştırıcısı kullanmak olabilir.

Sıcak su ve sünger taşı

Topuk çatlağı için en uygun ve en yaygın olarak tercih edilen doğal tedavi yöntem sıcak sudur. Sıcak su sert derinin yumuşamasını sağlar ve sünger taşı ile alınmasını kolay hale getirir. Eğer sünger taşınız yoksa sıcak su uyguladıktan sonra zımpara kağıdı kullanabilirsiniz. Bu işlem çatlakların etrafında oluşan ölü derinin atılmasını sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır.

Nemlendirici

Topuk çatlağı tedavisinde elbette sıradan bir nemlendirici kullanmamalısınız. Bunun için en uygun nemlendiricileri eczaneden kolayca bulabilirsiniz. Özellikle aşırı kuru ciltler için tavsiye edilen nemlendiricileri kullanmak bu noktada daha yararlı olacaktır. Eğer durumunuz çok ciddiyse mutlaka doktor kontrolünde bir nemlendirici krem kullanmalısınız.

Kullandığınız nemlendiriciden iyi bir sonuç almak istiyorsanız öncelikle ayağınızı 15 dakika boyunca ılık suda bekletin ve sonrasında kurulayarak nemlendiriciyi topuktaki çatlaklara sürün. Nemlendiricinin çatlaklara iyice emilmesini bekleyin.

Zeytinyağı

Topukta oluşan çatlaklar için bir diğer çözüm yolu ise zeytinyağı olacaktır. Yatmadan önce topuklarınıza zeytinyağı sürerek üzerine koruyucu olması adına çorap giyin ve bir gece bekleyin. Çatlaklarınız kaybolana kadar bu işlemi uygulayın. Kısa sürede etkili bir sonuç elde edeceksiniz. Ayrıca her gece ayağınızı 15 ila 20 dakika boyunca sıcak sabunlu suda bekletip ardından kurulamak da ideal bir çözüm olabilir.

(Visited 138 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.