Ürtiker nedir? Ürtiker belirtileri ve Tedavisi

urtukerÜrtiker adını verdiğimiz alerji çeşidi bir tür deri hastalığıdır. Derinin belirli yerlerinde 24 saatten az bir süre yani geçici olarak derinin üzerinde kabarıklık veya baklava dilimi adını verdiğimiz şekilde. ara sıra da ufak kabartı halinde görülebilen bir tür dermatolojik rahatsızlık türüdür. Göz bölümünde, dudakta ve kadın erkek farketmeksizin genital bölge gibi yerlerde ki biz buna mukoza veya yarı mukoza diyoruz. Bu tür yerlerde şişlik şeklinde görülürler. Bu tür durumlara anjioödem ismi verilmektedir. Bu bahsettiğimiz göz, dudak, genital bölgelerde görülenler gerçekten çok önemlidir ve derhal müdahale gerektiren olaylardır.

Ürtiker belirtileri

Genel olarak ürtiker görülen bölgelerde ürtiker olan bölgenin etrafı kırmızı şeklinde kızarıklık ortası daha doluk. ve yüzeysel olarak genellikle hastaları kaşındıran ciltte bulunan döküntülerdir. Bu olay aniden başlar ciltten kabarık şekilde ve boyut olarak ise 2 mm – 30 cm kadar olabilen. boyutu kişiden kişiye farklı ve şekil olarak ise plak görünümündedir. Plak şeklinde olan bu döküntüler genellikle yaklaşık olarak 20 dakika ile 180 dakika yani 3 saat gibi devam eder ve daha sonrasında vücutta hiç bir iz bırakmadan yok olur. sonrasında farklı bir yerde tekrar çıkar.

Ürtiker çeşitleri

ürtiker çeşit olarak 2 çeşittir ve bu iki türde de döküntünün şekli ve görüntüsü benzer yani aynıdır. Birbirlerinden ayıran nokta ne kadar sürede olduklarıdır.

  1. ilk ürtiker çeşidi akut ürtiker adını verdiğimiz türdür. Genel olarak 1 günde düzelir. Çok nadir olarak 30 güne kadar devam eder ve her yaş grubundan insanda görülebilmektedir.
  2. ikinci ürtiker çeşidi ise kronik ürtiker adını verdiğimiz türdür. bu tür döküntülerde ise minimum 6 hafta müddetle her gün veyahutta 2 gün süreyle kendini gösterdiği durumdur. Çocuklara oranla yetişkinlerde daha sık rastlanmaktadır. Eğer bu ürtiker çeşidi cildin daha derin bölümünü etkilemeye başlarsa yazının başında belirttiğimiz anjioödem denen durum görülür. Cildin daha çok gevşek bölümlerinde görülür ve sınır olarak tam anlamıyla belirli değildir. ve doku şişliği gibi görülür. Normal ürtikerle de görülebilir, kendi başına da görülebilmektedir.

Ürtiker fotoğrafları

Fotoğrafların büyüklüğü ile alakalı olarak sayfa düzenini bozacağı için, ürtiker fotoğrafları küçüktülmüştür. Tam boyutunu görmek için fotoğraflara tıklayabilir, orjinal haliyle inceleyebilirsiniz. Sizin de göndermek istediğiniz fotoğraflar olursa yorum bölümünden ekleyebilir, bizimle ve ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz.

 

bacakta ve göbekte görülen ürtiker fotoğrafları.

 

vücudun çeşitli bölümlerinde görülen ürtiker fotoğrafları.

Ürtiker nedir? nedenleri ve tedavisi videosu

ürtiker ve ürtiker tedavisi ile ilgili olarak Dr.Mustafa UYAR’ın youtube videosu


(Visited 2.408 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.