Uyku Hapları Ne Zaman Kullanılmalıdır?

uyku-hapiUyku Hapları Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Beyin yorgunluğu ve stresten kaynaklanan uykusuzluklarda birçok kişi doğrudan uyku haplarına sarılmaktadır. Oysa ki bilinçsiz kullanılan uyku hapları size yarardan çok zarar verecektir.

Ne sıklıkla uykusuzluk yaşıyorsunuz?

Öncelikle ne sıklıkta uykusuzluk çektiğinizi takip etmeniz çok önemlidir. Yoğun iş temposundan kaynaklı haftada bir veya ayda 2-3 kere yaşayacağınız uyku bozukluklarında, kesinlikle uyku haplarına başvurmamalısınız. Veya bir hafta boyunca uyku çekmekte zorlandınız diye ilk işiniz uyku ilacı almak olmamalıdır.

Uyku hapları kullanımı için bu rahatsızlığı en az üç ay boyunca yaşıyor olmanız ve mutlaka bir doktor tavesiyesi ile hareket etmeniz gerekmektedir. Kronik uykusuzluk olarak adlandırılan bu durum, stresten veya yorgunluktan daha farklı rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir.

Uyku haplarının yan etkileri nelerdir?

Yanlış kullanılan uyku hapları sağlığınız açısından çok tehlikeli olabilir. Gereksiz kullanımlarda, gün içerisinde devamlı bir uyku halinin yaşanmasına, yapılan işlere konsantre olamamaya veya cinsel bozukluklara yol açabilir. Ayrıca uyku hapı alımı, düzenli araba kullananların dikkat etmesi gereken bir konudur çünkü dalgınlık yaratabileceği gibi kaza yapmanıza neden olabilir.

Kısa süreli uykusuzluklarda neler yapmalısınız?

papatya-cayiAra sıra uykusuzluk çekenlerin bavurması gereken ilk yöntem bitki çayları olmalıdır. Melisa çayı, anason çayı, şerbetçi otu çayı, papatya çayı ve lavanta çayını yatma saatinizden yarım saat önce içmeniz uykunuzun gelmesine yardımcı olacaktır.

Akşam saatlerinde içilen kahve ve siyah çay, uykunuzu kaçıracak kadar kafein miktarına sahiptir. Dolayısıyla uykusuzluk çekenlerin özellikle kahve tüketimine ara vermesinde fayda vardır.

Son olarak uykusuzluk çekenlerin yaptığı birbaşka yanlış ise uykuları gelmemesine rağmen yatakta bir o yana bir diğer yana dönüp durmaktır. Uykunuz kaçtığı zaman yataktan kalkıp, farklı bir uğraşa girişmenizde fayda vardır. Eğer mümkünse açık havada kısa bir yürüyüş size çok yardımcı olacaktır.

Unutmayalım ki ilaç tedavisi sıralamanızda en alt sıralarda yer almalıdır. Öncellikle yaşamış olduğunuz sıkıntıyı kendi yöntemleriniz ile çözmenizi öneririz.

Sağlıkla kalın!

(Visited 715 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta su toplaması sık görülen ve rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Yeni alınan ayakkabıya ayağın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.