Vajinal kanama ve vajinal kanamanın nedenleri

Vajinal kanamalar, kadınlarda sık sık ortaya çıkan ve değişik nedenlere dayanan önemli bir sağlık sorunu. Kadınların üreme organlarındaki rahatsızlıkların ön belirtisi olan kanamaların bu yüzden ciddi olarak ele alınması ve bir kanama söz konusu olduğunda hekime başvurulması büyük önem taşıyor.

Normal adet kanaması 20-35 gün arasında değişen aralıklarla gelişen ortalama 3-6 gün süren bir dönem. Adet döneminde 30-80 milimetre miktarında pıhtılaşmayan özellikte bir kanama oluyor. Bu dönemde sayısı günde 2-5 arasında değişen petin kullanılması normal kabul ediliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Arkun Hanlıoğlu, vajinal kanamaların gebelik nedenli kanamalar ve kadın hastalıklarından kaynaklanan kanamalar olarak ikiye ayrıldığını söylüyor.

Gebelik nedenli kanamalar;

Gebelik nedenli kanamalar da kendi içinde dörte ayrılıyor. Opr. Dr. Hanlıoğlu, bunlar hakkında şu bilgiyi veriyor:

 1. ilk üç ayda görülen kanamalar: Bu tip kanamaların nedeni düşükler, düşük tehdidi, tam düşük, bozulmuş gebelik kanamaları, septik düşükler olabiliyor. Plesanta dokusu tümörü ve dış gebelik kaynaklı kanalar da ilk üç ayda ortaya çıkıyor.
 2. ikinci üç ayda görülen kanamalar: Düşükler ve erken doğum tehditleri, bu tip kanamaların arkasındaki nedenler arasında yer alabiliyor.
 3. Üçüncü ayda görülenler: Gebeliğin son üç ayında ortaya çıkan kanama nedenleri arasıda servikal mukun gelmesi, fetus eşinin erken ayrılması, fetus eşinin fetustan öne yerleşmesi, döl yatağının yırtılması, kan pıhtılaşma mekanizmasının bozulması söz konusu.
 4. Doğum sonu kanamaları: Bu dönemde rahmin doğum sonunda kasılamaması ve damar ağızlarının açıkta kalması, plesanta bölümlerinin rahim içinde kalması, serviks ve vajina yırtıkları kanamalarda etkili oluyor.

Jinekolojik nedenli kanamalar;

Kadın hastalıklarından kaynaklanan vajinal kanamaların altında yatan nedenler son derece değişik olabiliyor. Opr. Dr. Arkun Hanlıoğlu, bu tip kanamaların da hormonal nedenli ve organik nedenli kanamalar olarak iki bölümde değerlendirildiğini belirtiyor ve şunları söylüyor:

1.Hormanal nedenli kanamalar;

Menoraji: Uzayan adet kanaması olan menorajide alet, altı günden fazla sürebiliyor.
Brakimenore: Kısalan adet kanaması olarak tanımlanan brakimenorode adet kanaması üç günden az sürüyor.
Hipermenore: Adet kanının azaldığı bu tip kanamalarda günde ancak iki pet kirleniyor.
Spotting: Kan lekesi olarak tanımlanan bu kanamalar ise adet öncesinde ve sonrasında ya da ortasında gelişiyor.
Metroraji: Adet dışında ilave kanamalar.
Polimenore: Düzenli ya da düzensiz kısalmış adet olarak gelişen polimenorede adet kanaması 25 günden az aralıklarla oluyor.
Oligomenore: Bu kanama tipinde ise adet 35 günden fazla aralıklarla meydana geliyor.

2. Organik nedenli kanamalar:

Vulva ve vajina iltihapları, kızlık zarı yırtıkları, tampon kullanımına bağlı yaralar, enfeksiyonlar, kanserler kanama nedeni oluyor.
Rahimdeki yaralar, polipler saplı miyonlar ve kanserler kanamaya yol açıyorlar.
Rahim boşluğundaki iltihaplar, aşırı hormonal uyarı, polipler, myomlar, doğum kontrol hapı ve spiral kullanımı da bu tip kanamalar içinde yer alıyor.
Tüplerdeki iltihaplar, tümörler, tubal gebelikler.
Yumurtalıklardaki östrojen salgılayan tümörler, diğer kanserler ve fonksiyonel yumurtalık kistleri de kanama nedenleri arasında yer alıyor.

Menopoz dönemine dikkat

Kanamalar açısından menopoz dönemi de risklerin arttığı bir dönem olarak görülüyor. Ortalama menopoz yaşı 50 olarak kabul ediliyor. Bu yaştaki bir kadın, eğer bir yıl adet göremezse, menopoza girmiş sayılıyor. Ama menopoz döneminde adetten kesilirken ortaya çıkan düzensiz kanamaların çok iyi araştırılması ve altında jinekolojik nedenli bir kanser olmadığının açığa çıkartılması gerekiyor. Opr. Dr. Arkun Hanlıoğlu, sağlıklı bir kadının 30-40 yaşları arasında bir kere, 40-50 yaş arasında iki yılda bir, 50 yaşından sonra da yılda bir kere mammografi yaptırmasını öneriyor. Tabii altı ayda bir jinekolojik muayene yapılması ve pap smear testi uygulanması da ortaya çıkacak hastalıkların erken teşhisi açısından büyük önem taşıyor.

Anormal vajinal kanamaların değerlendirilmesi

 • Hastanın hikayesi dinleniyor.
 • Fiziki muayenesi yapılıyor.
 • Pap smear denilen yöntemle rahim ağzından bir parça alınarak mikroskopta kontrol ediliyor.
 • Endometrial biopsi yöntemiyle rahim içi dokusundan bir parça alınıp tahlil yapılıyor.
 • Ultrasonografi ile üreme organlarında bir gariplik olup olmadığına bakılıyor.
 • Histerosalpingografi, histeroskopi yapılıyor.
 • Dilatasyon ve küretaj yöntemiyle kanamanın teşhis edilmesine çalışılıyor.
 • Hormon profili çıkarılarak hormonal kaynaklı bir düzensizlik olup olmadığı araştırılıyor.
(Visited 5.671 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.