Ana Sayfa / GÜZELLİK / Varis Hakkında Herşey…

Varis Hakkında Herşey…

Özellikle bayanların korkulu rüyası olan varis toplar damarın genişlemesi ve şişmesi anlamına gelir. Bacakların alt kısımlarında oluşan bu görüntü özellikle yaz mevsiminde büyük rahatsızlık yaratır. Varisin yarattığı estetik endişelerin yanısıra varis aslında önlem alınması gereken bir sağlık problemidir.

Varis bacaklarda ağrıya, yorgunluğa ve bileklerde şişmeye sebep olur. Zaman zaman varis olan bölgelerde deri hasaslaşır ve kaşıntı meydana gelir.

Genellikle bu rahatsızlık kalıtımsaldır ancak bacaklara fazla baskı yapılmasından dolayı da meydana gelebilir. Fazla kilolu olmak, uzun süre oturmak veya ayakta durmak, ayrıca dar giyecekler da kan akışını önleyeceğinden dolayı varis oluşumuna sebep olabilir. Bazı meslek grupları örneğin resepsiyonistlik, öğretmenlik, santral memuresi gibi, hareket sınırlaması olduğundan genellikle variz rahatsızlığından muzdariptirler.

Hayatımızda yapacağımız bazı değişikliklerle varis oluşumunu önleyebiliriz. Örneğin uzun süre oturduğumuz bir işimiz varsa periyodik olarak kalkıp yürüyebilir, hareket edebiliriz. Ya da uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa sabit bir şekilde durmamaya özen göstermeliyiz. Bacaklarınızı periyodik olarak kaldırıp indirin, hareket ettirin. Bacak kaslarnı hareket ettirmek kanın kalbe doğru yapılan yolculuğunda pompa vazifesi görecektir.

Her fırsatta damarlardaki baskıyı azaltmak için bacaklarınızı yukarıya kaldırmaya özen gösterin. Ofiste masanızın altına ufak bir tabure koyun ve çalışırken bacaklarınızı tabureye koyun. Evinizde puf bulundurun ve oturduğunuz esnalarda ayaklarınızı bu pufta dinlendirin. Yürüyüş yapın. Günde 45 dakikalık bir yürüyüş hem varolan varislerin rahatsızlığını azaltacak hem de yeni varis oluşumunu engelleyecektir. 45 dakikalık yürüyüşü gözünüzde büyütmeyin, bu süreyi 15 dakikalık periyodlara bölebilir ve gün içine yayabilirsiniz.

Egzersize ek olarak hergün mutlaka bacaklarınızı baş hizzanızdan yukarıya kaldırarak dinlenin. Yere uzanabilir ve ayaklarınızı 45 derecelik bir açıyla duvara yaslayabilirsiniz. Bu pozisyonda günde birkaç sefer 10- 15 dakika kalmanız faydalı olacaktır.

 

(Visited 318 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Makyaj Yapmanın İncelikleri

Makyaj yapmak ne mükemmel bir el yatkınlığı ne de çok sayıda malzeme gerektiriyor. Makyaj yapmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.