Vegan Diyeti

vegan-diyetiYazın kapımızı araladığı bugünlerde, son zamanların popüler diyeti olan vegan diyetini sizlerle paylaşmak istedik. Özellikle yurtdışında çokca tercih edilen bu diyet ile çok kısa zamanda inanılmaz kilolar verilebiliyor. Jay-Z, Beyonce, Bill Clinton, Mike Tyson, Alicia Silverstone, Kriss Carr, NataliePortman gibi ünlülerin devamlı uyguladığı bu diyet doğru uygulandığı takdirde sağlığınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Peki ama vegan diyetini diğer diyetlerden ayıran en önemli nokta nedir? Vegan diyetini bu kadar meşhur eden; sonucun çok hızlı alınıyor olması ve kesinlikle uygulaması çok az masraflı olmasıdır. Hayatınız boyunca sofranıza sokamayacağınız hatta adını bile telafuz edemediğiniz gıdalar yerine vegan diyeti çok iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Vegan diyeti kısaca: yapacağınız diyet süresince herhangi bir hayvan veya hayvansal gıda tüketmemeniz üzerine dayalı bir yöntemdir. Yani diyet süresinde et, balık, tavuk, yumurta, bal veya süt tüketmiyorsunuz. Evet biraz ağır bir diyet sanırım ama şunu da bilmelisiniz ki dünyada onbinlerce insan sadece hayvansal gıdaların tüketilmesinin yanlış olduğunu düşündüğü için vegan olmayı tercih ediyor, yani onlar için konu kilo vermek değil…
Neyse konumuza geri dönersek, vegan diyeti sırasında takip etmeniz gereken en önemli nokta gereken protein miktarını almanız olacaktır. Hayvansal gıdalarda protein oranı çok fazla olduğundan dolayı bu eksikliği bir şekilde telafi etmelisiniz. Kendinizi karbonhidrata gömülmüş olarak bulmak istemezsiniz.

Hayvansal gıdaların dışında proteini hangi besinlerden alabilirsiniz?

• Kuru yemiş (özellikle fındık)
• Kuru fasulye
• Mercimek
• Tofu peyniri ( Tofu peynerini her yerde bulamayabilirsiniz. Genellikle gurmelerde veya kahvaltılık satan yerlerde karşısınıza çıkabilecek bu peynir kavanozda satılmaktadır. Yaklaşık 6-7 tl ücret ödeyerek satın alabilirsiniz ve bir kavanozdan yaklaşık 4-5 porsiyon çıkmaktadır)
• Soya ( Soyayı büyük gros marketlerde bulabilirsiniz, örneğin Metro. Tipi aynı kıymaya benzer ve fiyatı inanılmaz ucuzdur. Dolmaya, karnıyarığa veya mercimeğe kıyma gibi atıp kullanabilirsiniz. Ama troid sorunu yaşayanların fazla tüketmemesinde yarar vardır)

Yukarda belirttiklerim sadece protein miktarı yüksek olan ve hayvansal bir gıda içermeyen besinlerdir. Bunların dışında kalan sebze ve meyveleri düzenli bir biçimde tüketmelisiniz.

Son olarak bu diyet sırasında B12 vitamini eksikliği baş gösterebilir. Bunu eksikliği ise eczanelerden kolaylıkla alabileceğiniz vitamin takviyesi ile yenebilirsiniz.

Sağlıklı ve zayıf kalın :)

(Visited 511 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.