Yabanmersini ve Faydaları

Yabanmersini aslında C vitamini açısından zengin ve enfeksiyonla mücadelede önemli özellikler taşıyan asitli bir meyvedir.

Fitokimyasallara yoğunlaşmış tanenler olarak bilinen bir kaynak olan, bu meyveler anti-enflamatuar etkisi ile güçlü bir antioksidandır. Tanen hakkında iyi bir haber; pişirme ile yok edilemez.

Çoğumuz sadece yabanmersininin idrar yolu enfeksiyonu için iyi olduğunu biliyor olmamıza rağmen, çalışmalar bu mütevazi meyvenin diğer faydaları da olduğunu göstermiştir. Bilim adamları bu meyvenin, ülser ve diş eti sorunları gibi sağlık sorunlarını da tedavi etmeye yardımcı olduğunu göstermişlerdir.

Yabanmersininin yararlarını sıralamak gerekirse;
• Vücudun dolaşım sistemini geliştirir.
• Günlük bir bardak yabanmersini suyu sistit gibi hastalıkları tedavi eder.
• Astım hastaları için faydaları vardır.
• Yabanmersini yoğun tanenler içerir ve bu tanenler kolesterolü kontrol altına almada faydalı olur.
• Tanenler aynı zamanda sağlıklı bir kalp için önemli bir etken olarak kabul edilir.
• Böbrek taşı oluşumunu önleme faydaları vardır.

Yabanmersininin kullanım alanları;
Astım Krizleri;
Bir astım krizini aşmak için, yabanmersini kullanılabilir. Yabanmersinlerini ezin, kaynatın ve için. Yabanmersini reçete edilen astım ilaçları ile benzer aktif maddeleri içerir bu bakımdan astım krizleriyle mücadele de etkilidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu;
Yabanmersini suyu uzun zamandır bu hastalığı tedavi etmek için etkilidir.Yabanmersini suyu vücudun idrar yolu duvarına yapışan bakterilerin sayısını azaltır. Yaşlı hastalarda yapılan bir çalışmada, 6 ay boyunca her gün 300 ml yabanmersini suyu içen hastalarda enfeksiyonlarında % 50 azalma görülmüştür. Her gün bir porsiyon tüketin ve bu hastalıkla savaşta size olan yardımlarını görün.

Kolesterolü Düşürür;
Laboratuar sonuçları yaban mersini ekstresinin “kötü kolesterol” oksidasyonunu azalttığını göstermiştir Bu da sağlıklı bir kalbe kavuşmanıza yardımcı olur.

Ülseri Önler;
Yeni çalışmalar bu meyvenin yeteneklerinden birinin de, peptik ülseri önlemek olduğunu göstermiştir.

Anti-Aging;
Düzenli yabanmersini tüketimi yaşlanmanızı kesinlikle yavaşatacak, cildinizin daha geç yaşlarda kırışmasına yardımcı olackatır. Yüzünüzdeki parlaklığı düzenli kullanım sonrası kısa süre içerisinde sizde fark edeceksiniz.

Heyecan verici yeni bir araştırma, yabanmersininin, nörolojik hasarlara karşı beynin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  
  
(Visited 685 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kimyasallar ve Sağlımıza Etkileri

Ürün ambalajları, oyuncaklar, plastikler, yemek pişirme kapları, kozmetik ürünleri ve bunlar gibi diğer birçok ürün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.