Yeterli uyku saati ne kadar ?

Yeterli uyku ve sağlığımıza olan etkisini düşünmeden modern yaşamın koşuşturmacasına yetişmek için çoğumuz zaman zaman aslında bizler için çok kıymetli olan uykularımızdan kesiyoruz. Tabii ki hepimizin bildiği gibi sekiz saatlik uyku çekmek kulağa hoş geliyor ancak acaba hangimizin uykuya ayıracak günde sekiz saati var? Gerçek şu ki sekiz saatinizi uykuya ayırmamak gibi bir lüksünüz aslında yok vede olmamalı.

Neden mi? Yanıtı aslında çok basit! Uyku, beden ve zihin yenilenmelerinin yer aldığı aşamalardan oluşur. En ufak bir uyku kaybı bile, ruh halinizde düşüklüğe, enerjinizin azalmasına ve stresle baş etmenizin zorlaşmasına sebep olur.

Kendinizi iyi hissetmek, sağlıklı kalmak ve mutlu bir gün geçirmek için yeterli uyku bir lüks değil gerekliliktir.

Ulusal Sağlık Enstitüsünün araştırmalarına göre, yetişkinler günlerinin ancak yedi saatten az bir bölümünü uykuya ayırabiliyorlar. İçinde bulunduğumuz yüzyılın hızlı temposunu düşünürsek ortalama 6-7 saatlik bir uyku kulağa hoş geliyor olabilir ancak acaba yeterli mi?

Yeterli uyku gereksinimlerinin kişiden kişiye değişiklik göstermesine rağmen, yapılan çalışmalar ortalama bir yetişkinin vücut fonksyonlarının istenilen düzeyde ve sağlıklı çalışması için 7.5 ila 9 saat arasında uyuması gerektiğini göstermektedir.

Çocuklarda ve gençlerde uyku süresi yetişkinlerden daha uzundur. (Bkz. Tablo 1) “Yaş büyüdükçe uyku ihtiyacı azalır” genel görüşünün aksine ilerlemiş yaştaki bireylerin de 7.5-8 saat uyku uyuması gerekmektedir.

Yaşlılarda genellikle geceleri uyku sorunu olduğundan, gündüz uykularıyla aradaki süreyi tamamlayabilirler.

ORTALAMA UYKU SÜRELERİ
YAŞ
SAAT
Yeni doğan (0-2 ay)
12 – 18
Bebekler (3 ay – 1 yaş)
14 – 15
Çocuklar (1 – 3 yaş)
12 – 14
Okul öncesi (3 – 5 yaş)
11 – 13
Okul çağı (5 – 12 yaş)
10 – 11
Önergenlik – Ergenlik (12 to 18 years)
8.5 – 10
Yetişkinler (18+)
7.5 – 9
     
     
(Visited 502 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.