Yetersiz Uyku Belirtileri

Yetersiz uyku günlük hayatı olumsuz yönde etkileyecek bir unsurdur. Uykunun düzensiz ve rahatsız olması kişinin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan zarar görmesine neden olur. Aynı şekilde yeteri kadar uyumamak da çeşitli tehlikelere yol açabilir. Peki, yetersiz uykunun belirtileri nelerdir?

Yetersiz uyku size kilo aldırabilir!

İyi bir gece uykusu çektiğinizde vücudunuz açlık hormonlarını gayet düzgün bir şekilde kontrol eder. Ancak yetersiz uyuduğunuzda hormon kontrolüne engel olursunuz ve ihtiyacınızdan daha fazla yemek yersiniz. Bu da hızla kilo almanıza neden olur.

Cildiniz sizi ele verir

İyi bir uyku alışkanlığına sahip değilseniz cildiniz sizi ele verecektir. Yapılan bazı araştırmalara göre uyku eksikliğinin sivilce oluşumuna sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Bağışıklık sistemini etkileyen ve hormonları kontrol eden uyku, eksik olduğu takdirde pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarabilir.

Sağlıksız gıdalar dostunuz olur

Uykusuzluk çeken bir beynin sağlıksız yemek ve atıştırmalıkları isteme oranı daha yüksektir. Yorulduğunuzda karar verme ve yargılama yeteneğiniz de eskisi kadar keskin olmaz ve bu noktada sağlıklı bir salata yerine pizzayı tercih edebilirsiniz.

Gözleriniz iyi görünmez

Koyu halkalar, kızarıklık ve şişlikler yetersiz uyku belirtileri arasında yer alır. Vücudunuz derin uyku evrelerinde doku onarımı ve hormon kontrolü yapar. Uyku yetersiz olduğunda bunlar gerçekleştirilemez ve etkiler göz bölgesinde daha fazla hissedilir.

Depresif ve sinirli hissedersiniz

Yetersiz uykunun en büyük belirtilerinden bir tanesi de sinirliliktir. Yapılan bir araştırmaya göre bir hafta boyunca 4,5 saat uyuyan kişilerde zihinsel bitkinlik ve öfke görülmüştür. Bu kişiler bir hafta sonra normal bir uyku düzenine döndüklerinde bu problemler kısa sürede ortadan kalkmıştır.

Daha çok kafein ihtiyacı duyarsınız

Genel olarak uykusuzluk problemi ile savaşan kişiler gündüz uykularından kaçmak için kafein tüketir. Ancak kafein kısa vadede çözüm sunuyor olsa da uzun vadede pek çok sorun yaşatır. Eğer eskisinden daha fazla kafein ihtiyacı duyuyorsanız yetersiz uyku sorununuz olabilir.

Sabahları başınız ağrır

Baş ağrısının yanı sıra boğaz ağrısı ve ağız kuruluğu ile güne başlıyorsanız uykunuz düzensiz ve yetersiz demektir. Eğer bu belirtiler uzun süredir devam ediyorsa mutlaka bir doktor görüşüne başvurmalısınız.

Odaklanma ve hafıza sorunları yaşarsınız

Uykusuzluk, konsantrasyonu olumsuz yönde etkiler. Bunun yanı sıra geçici hafıza sorunları yaşamanıza da neden olabilir. Eğer bu sorunları yaşıyorsanız araç kullanırken mutlaka dikkatli olmalısınız.

Uykusuzluğun göz ardı edilen sebepleri

Öncelikle bütün hafta boyunca farklı saatlerde yatağa girmek uykunuzu olumsuz etkileyecektir. Zira alıştığınız düzenden şaşmak vücudunuzu da şaşırtacaktır. Her gün aynı saatte uyumanız elbette mümkün olmayabilir ancak bu farklılıkların 30 ila 45 dakikayı geçmemesine dikkat etmelisiniz.

Uyumadan önce telefonla uğraşmak da uykusuzluğun en büyük nedenleri arasında yer alır. Beyniniz ekranın yapay ışığını gün ışığı olarak algılayabilir ve uykuya yardımcı olan melatonin salgılamayı bırakır. Bu noktada uykuya geçmeniz oldukça zor olur. Bu nedenle de uyumadan önce mutlaka yapay ışık verecek bütün dijital cihazlardan uzak durmalısınız.

Uyku getiren şeyler nelerdir?

Eğer yetersiz uyku problemi ile savaşıyorsanız şimdi sıralayacağımız şeylerden yardım alarak kısa sürede uykunuzun gelmesini sağlayabilir ve uyku saatlerinizi de bu şekilde bir düzene oturtabilirsiniz. İşte uyku getiren şeyler!

Ilık süt

İçeriğindeki triptofan ile beyni rahatlatan ve zihni yatıştıran süt, uyumadan 20 dakika önce içilmelidir. Dilerseniz sütünüzü ballı da içebilirsiniz.

Vanilyalı süt

Vanilya sakinleştirici özellik taşımaktadır ve güçlü bir uyku etkisi yaratır. Uyumadan yarım saat önce vanilyalı süt içerseniz uykuya dalış sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca bu karışıma çubuk tarçın da ekleyebilirsiniz.

Muzlu süt

Ezilmiş muz ve süt karışımı size hızlı bir uykuya dalış sağlayacaktır.

Ayran ve yoğurt

Sizin de bildiğiniz üzere ayran ve yoğurt uyku getiren şeylerin başında gelir. Uyumadan önce bu gıdaları tüketirseniz kısa sürede uykuya dalabilirsiniz.

Papatya çayı

Sakinleştirici özelliği ile bilinen papatya çayı, en çok uyku getiren bitki çayıdır. Papatya çayını naneli olarak da tüketebilirsiniz.

Sıcak duş

Sıcak bir duş vücudunuzu rahatlatır ve uykuya hazır hale getirir. Ancak duşun ne çok uzun ne de çok kısa olmamasına özen göstermelisiniz.

(Visited 110 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.