Yüksek Tansiyon Hastalığının Nedenleri

Kalbimiz dolaşım sisteminde tıpkı bir motor gibi çalışır. Dakikada 60 ila 80 çarpma arasında değişen bir hız ile kalp dakikada 5 ila 35 litre, günlük de 9000 litre kan pompalar. Her bir atışında kanı önce pompalayan kalp sonra bu kanın tekrar kalbe dolmasını sağlamak için istirahat eder. Kan pompalaması sırasında oluşan atardamar duvarındaki en yüksek basına sistolik kan basıncı yani büyük tansiyon, istirahat durumunda oluşan en düşük basınca da diyastolik yani küçük tansiyon adı verilmektedir.

Bu noktada ideal değerler büyük tansiyon için 120 mmHg, küçük tansiyon için de 80 mmHg civarıdır. Eğer bu değerler ortalamanın çok üzerindeyse hipertansiyon yani yüksek tansiyon ortaya çıkar. Yüksek tansiyonu olan kişiler için hayat kalitesi son derece önemlidir. Sağlıklı beslenmek ve özellikle sigara kullanmamak bu kişiler için hayati önem ifade etmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yapmaları ve ideal kilolarını korumaları da gerekmektedir.

Yüksek tansiyon riskini artıran faktörler

Yaş: Hipertansiyon ileri yaş hastalığı olarak da bilinmektedir ve bu hastalığın görülme yaşı bütün dünyada her geçen gün düşmektedir. Özellikle stresli ve hareketsiz yaşam, sigara ve alkol tüketimi, aşırı tuz kullanımı ve aşırı kilo insanlarda hipertansiyon görülme sıklığını ciddi anlamda artırmıştır.

Cinsiyet: 50 yaşın altındaki kişiler göz önüne alınacak olursa hipertansiyon daha çok erkeklerde görülmektedir. 55 yaşı geçkin kişilerde ise kadınlarda görülme sıklığı artış göstermektedir.

Kalıtım: Hipertansiyonlu kişilerin yarısından fazlası bu hastalığa genleri nedeniyle yakalanmaktadır.

Diyabet: Şeker hastalarında bu hastalık sık sık görülmektedir.

Yüksek tansiyonun getirdiği riskler

Yüksek tansiyon, kalbin üzerine düşen görevin artmasına neden olur ve kalp oldukça büyük bir basınca karşı çalışmak durumunda kalır. Eğer bu hastalığa sahip olan bir kişinin kalbi bu fazla basınca karşı koyamamaya başlarsa kalp duvarı kalınlaşır ve kalp yetmezliği de gelişebilir. Atardamarlardaki yüksek basınç zaman içerisinde damar duvarına da zarar verir.

Kalp, beyin damarları, göz ve böbrek söz konusu basınca yıllar boyunca herhangi bir belirti göstermeden direnebilir ve hastalık son derece sessiz bir şekilde ilerleyebilir. Ancak elbette bu süreçte kişi zarar görür. Bu hastalık, kalp krizi, böbrek yetmezliği, görme kaybı ve felç gibi rahatsızlıkların en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Yüksek tansiyonu kontrol etmek için yapılması gerekenler

Yemek: Yüksek tansiyonlu kişilerin daha çok sebze meyve ve tam tahıllı ürünler tüketmesi gerekir. Özellikle tuz ve doymuş yağdan uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra kan basıncını düzenlemeye yardım eden sarımsak, soğan, potasyum ve magnezyum içerikli yiyecekler de bol bol tüketilmelidir. Yağda kızartılmış yemekler, işlenmiş et ürünleri, sakatat ve hamur işi yüksek tansiyonun en yakın arkadaşlarıdır. Bunlardan mutlaka uzak durulmalıdır.

Egzersiz: Kişilerin hareketli olması ve ideal kilosunu koruması son derece önemlidir. Her gün olmasa da en azından haftada birkaç kez yürüyüş yapılmalıdır. Bunun yanı sıra vücudu yormayacak egzersizler de yapılabilir.

Alkol ve sigara: Yüksek tansiyonlu kişilerin acilen sigarayı bırakması gerekir. Eğer hastalar alkolden uzak duramıyorsa en azından alkol tüketimini sınırlandırmalıdır. Sigara ve alkol hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilir.

İlaç: Bu hastalık kroniktir ve doktor gözetiminde ömür boyu tedavi gerektirir. Bu noktada doktorların tavsiyesine uyulmalı ve gereken ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca bu hastalık ameliyat ile de son bulabilir ancak elbette bu noktada bir uzmana danışılması gerekmektedir.

(Visited 178 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.