Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Yumurta Akının Faydaları

Yumurta Akının Faydaları

Yumurta akının faydalarını sıralamaya başlayalım. Yumurta son derece faydalı bir besindir. Yumurtanın sarısının yağ ve kolestrol açısından zengin olup olmadığı tartışıla dursun, yumurta akının faydaları hemen hemen herkes tarafından kabul görmüştür.

Besin Değeri;
Yumurta akı yağsızdır, çok az karbonhidrat içerir ve çok yüksek kalitede protein deposudur. Büyük bir yumurtanın akı 4.7 gram protein ve 62 mg sodyum içerir ve sadece 20 kaloridir. Ayrıca B vitamini gibi temel vitamin ve besinler içerir.

Kolesterol;
Bütün bir yumurtayı yemektense sadece beyazını yemeniz kolesterol seviyenizi düşürmekte size yardımcı olacaktır. Unutulmamalıdır ki yumurtanın sarısındaki kolesterol nerdeyse tüm günlük ihtiyacınızı karşılar.

Kilo;
Kahvaltıda yiyeceğiniz simit, poğaça gibi gıdaların yerine yumurtanın beyazını tüketmeniz hem kendinizi daha tok hissetmenize hemde vücudunuza daha az kalori almanıza yarayacaktır. Kahvaltının, en önemli öğün olduğu düşünüldüğünde besin değeri düşük gıdaları tüketmeniz sağlığınız açısından son derece sakıncalı olacaktır.

Kolaylık;
Üşengeç kişiler için hazırlaması oldukça kolaydır. İster suda kaynatarak ister de yağda pişirerek yapmanız mümkündür. Yağda yaptığınız taktirde kalorisi biraz yükselecektir ancak iyi kalite bir sızma zeytinyağı ile yapılan yumurta akı tam bir sağlık kaynağı olacaktır. Yumurtanın sarısını da çöpe atmaktansa pencerenizin kenarına gelen kuşları beslemekte kullanmanızı önerebiliriz.

 

 

(Visited 768 time, 1 visit today)
Önemli Bu website yer alan içerikler kesinlikle tıbbi bilgiler vermemektedir. Eğer sağlığınız ile ilgili bir bilgi edinmek istiyorsanız, doktora başvurmalısınız. Bu içeriklerden edindiğiniz bilgiyi kendi üzerinizde ve başkalarının üzerinde kullanmayınız.

Bir makale daha?

Kimyasallar ve Sağlımıza Etkileri

Ürün ambalajları, oyuncaklar, plastikler, yemek pişirme kapları, kozmetik ürünleri ve bunlar gibi diğer birçok ürün …

Bir yorum

  1. vücud geliştirmede de vazgeçilmezdir içindeki protein miktarı yüzünden…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.