Yüzdeki Minik Baloncuklar ile Nasıl Baş Edilir?

Bir sabah uyanıp aynaya baktığınızda yüzünüzde bir gece önce olmadığına emin olduğunuz minik sivilce benzeri minik baloncuklar görebilirsiniz. Çoğu kişi hemen paniğe kapılsa da aslında hemen tedirgin olmalık bir durum söz konusu değil. Her cilt probleminde olduğu gibi bu minik yağ bezesi benzeri oluşumlarla karşılaştığınızda edinmeniz gereken bazı cilt bakım ürünleri bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bu genellikle beyaz minik baloncuklar Milia adı verilen ve oldukça yaygın olan bir cilt problemidir. Bu minik baloncuklar aslında sadece keratin dolu küçük şişliklerdir. Bu durumu ortaya çıkaran bazı nedenler makyaj ve cilt bakım ürünlerinden kalan kalıntılar ve özellikle güneşe uzun süre maruz kalmaktır.

Genellikle milia ismi verilen minik baloncuklar göz çevresinde ve burun çevresinde yayılır. Herhangi bir yaş aralığı veya cilt tipi belirtmek doğru değildir çünkü oluşma nedeni de herkeste ve her ciltte kolayca ortaya çıkabilir.

Milia isimli Minik Baloncuklar Nasıl Tedavi Edilir?

Milialar ile baş etmenin ilk kuralı kesinlikle sıkmamaya, patlatmamaya özen göstermekten geçer. Ayrıca bu baloncukların geçmesini kolaylaştırmak için ‘retinol’ ve ‘glikolikasit’ gibi hücre döngüsü teşvik edici ürünler kullanılmalıdır. Hafif masajla bunları bir süre uygulayarak kolayca mililardan kurtulabilirsiniz. Tabii ki yine her cilt ürününde olduğu gibi kusurlu bölgeye uygulamadan önce mutlaka cildinizin küçük bir kısmında denemeye özen göstermelisiniz.

Milia oluşumdaki en önemli etkenlerden bir tanesi güneşe maruz kalma olduğu için güneş koruma faktörlü kremlerin kullanımı artırılmalıdır.

Bu Minik Baloncuklar Hangi Ürünlerden Kaynaklanıyor?

Yazının başında da değindiğimiz gibi milia baloncuklarından kurtulmak için cildin nefes almasını önleyen, ağır kimyasal bileşimi olan ürünlerden, petrol bazlı kozmetik ürünlerinden mutlaka kaçınılmalıdır. Cilt bakım ürünü alırken komedojenik ürünlerden kaçınmak en iyisidir. Komedojenik ürünler gözeneklerinizi tıkayan ve dolayısıyla nefes almasını önleyen, temizlendiğinde bile kalıntıları cilde hapseden ürünlerdir. Bunlardan bazıları hindistancevizi yağı, keten tohumu yağı, palm yağı, buğday tohumu yağı, yosun özü, kırmızı yosun ürünleri gibi örnekler çoğaltılabilir. Ürün yoğunlaştırıcı ve kıvam verici olarak kullanılan daha birçok kimyasal madde bulunmaktadır.

Miliaların İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Bazen çok sinir bozucu olsalar da bu minik baloncuklar çok da uzun olmayan bir süre içinde yok olacaktır. Birkaç haftadan birkaç aya kadar değişen iyileşme sürecinde önemli olan milia oluşumuna neyin neden olduğu, iyileştirici olarak kullanılan materyalin efektifliği gibi durumlar söz konusudur.

Eğer komedojenik ürünler kullandığınıza eminseniz ve milia oluşumunu ortadan kaldıracak diğer yöntemleri ve ürünleri deneyip sonuç alamadıysanız dermatoloğa gitmeniz gerekebilir. Aksi durumda cildinizde rahatsızlık veren bu minik baloncukları istemeden de olsa artırabilirsiniz.

(Visited 1.014 time, 3 visit today)

Bir makale daha?

Kısa Boylu Olmaya Teslim Olmayın, Hileleri Öğrenin!

Kadın erkek fark etmeksizin aslında insan kendini sevmeyi mutlaka öğrenmeli. Kısa boylu, uzun boylu, zayıf, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.